Зростання світових цін на рис до 15-річного максимуму загрожує продовольчій безпеці мільярдів людей
На тлі посухи в Азії світові ціни на рис, який є базовим продовольством для 3 млрд із 7,8 млрд людей Землі, станом на 9 серпня сягнули майже 15-річного максимуму. За даними Асоціації експортерів рису Таїланду, еталонний для азійських експортерів білий тайський рис у середу подорожчав до 648 $/т, що на 50% перевищує ціну серпня 2022 р.
Стрімке зростання цін на рис почалося у липні після оголошення Всесвітньою метеорологічною організацією ООН про відновлення після 7-річної паузи явища Ель-Ніньйо – феномену зміни температур на поверхні океану, що призводить до посух. За прогнозами, явище триватиме щонайменше до кінця 2023 р. Також на ціни вплинуло рішення Індії про заборону експорту 80% рису (крім сорту басматі) з метою стримування внутрішніх цін. За даними МСГ США, Індія у 2022/23 МР забезпечила 40,5% світового експорту рису, поставивши його до 100 країн.
Мінекономіки ОАЕ 29 липня оголосило про тимчасове (на 4 місяці) припинення експорту та реекспорту всіх сортів рису задля забезпечення внутрішнього ринку. В цей же день рф заборонила експорт рису до 31 грудня 2023 р. Другий у світі за обсягами експорту рису (15,3% за даними МСГ США) – Таїланд поки не обмежував експорт, проте закликав своїх фермерів зменшити площі сівби рису внаслідок скорочення опадів, які в поточному сезоні були на 40% меншими за норму, оскільки для вирощування 1 кг рису потрібно 2500 л води.
За даними звіту ФАО ООН, де перелічені вказані чинники, індекс цін на продовольство у липні виріс у порівнянні з червнем на 1,3% до 123,9п, насамперед, внаслідок зростання індексу цін на всі види рису на 2,8% (+19,7% за рік) до найвищого з вересня 2011 р рівня.
Про кліматичні ризики для світового урожаю рису йшлося і в доповіді Всесвітнього економічного форуму. Крім країн Азії постраждає також рисовий пояс Каліфорнії, де перед 2022/23 МР площі сівби рису зменшилися вдвічі.
Індія на початку 2022 р заборонила експорт пшениці на тлі скорочення власного виробництва, а зараз розглядає можливість її імпорту задля забезпечення внутрішнього попиту, що призведе до чергового зростання цін на пшеницю.
Третій світовий експортер рису (13,5% за даними МСГ США) – В’єтнам планує відібрати в Індії частину світового ринку рису завдяки нарощуванню виробництва в дельті річки Меконг.
Рис та пшениця на світових ринках є взаємозамінними культурами, а урожай пшениці в поточному сезоні очікується на рівні минулого року.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом