Зростання світових цін на рис до 15-річного максимуму загрожує продовольчій безпеці мільярдів людей

Джерело:  GrainTrade
рис

На тлі посухи в Азії світові ціни на рис, який є базовим продовольством для 3 млрд із 7,8 млрд людей Землі, станом на 9 серпня сягнули майже 15-річного максимуму. За даними Асоціації експортерів рису Таїланду, еталонний для азійських експортерів білий тайський рис у середу подорожчав до 648 $/т, що на 50% перевищує ціну серпня 2022 р.

Стрімке зростання цін на рис почалося у липні після оголошення Всесвітньою метеорологічною організацією ООН про відновлення після 7-річної паузи явища Ель-Ніньйо – феномену зміни температур на поверхні океану, що призводить до посух. За прогнозами, явище триватиме щонайменше до кінця 2023 р. Також на ціни вплинуло рішення Індії про заборону експорту 80% рису (крім сорту басматі) з метою стримування внутрішніх цін. За даними МСГ США, Індія у 2022/23 МР забезпечила 40,5% світового експорту рису, поставивши його до 100 країн.

Мінекономіки ОАЕ 29 липня оголосило про тимчасове (на 4 місяці) припинення експорту та реекспорту всіх сортів рису задля забезпечення внутрішнього ринку. В цей же день рф заборонила експорт рису до 31 грудня 2023 р. Другий у світі за обсягами експорту рису (15,3% за даними МСГ США) – Таїланд поки не обмежував експорт, проте закликав своїх фермерів зменшити площі сівби рису внаслідок скорочення опадів, які в поточному сезоні були на 40% меншими за норму, оскільки для вирощування 1 кг рису потрібно 2500 л води.

За даними звіту ФАО ООН, де перелічені вказані чинники, індекс цін на продовольство у липні виріс у порівнянні з червнем на 1,3% до 123,9п, насамперед, внаслідок зростання індексу цін на всі види рису на 2,8% (+19,7% за рік) до найвищого з вересня 2011 р рівня.

Про кліматичні ризики для світового урожаю рису йшлося і в доповіді Всесвітнього економічного форуму. Крім країн Азії постраждає також рисовий пояс Каліфорнії, де перед 2022/23 МР площі сівби рису зменшилися вдвічі.

Індія на початку 2022 р заборонила експорт пшениці на тлі скорочення власного виробництва, а зараз розглядає можливість її імпорту задля забезпечення внутрішнього попиту, що призведе до чергового зростання цін на пшеницю.

Третій світовий експортер рису (13,5% за даними МСГ США) – В’єтнам планує відібрати в Індії частину світового ринку рису завдяки нарощуванню виробництва в дельті річки Меконг.

Рис та пшениця на світових ринках є взаємозамінними культурами, а урожай пшениці в поточному сезоні очікується на рівні минулого року.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!