Зростання цін та критичний дефіцит ЗЗР на ринку України та світу прогнозують експерти

МТР PPP

Через енергетичну кризу та з метою поліпшення екологічної ситуації Китай значно знизив обсяги виробництва засобів захисту рослин. Більшість підприємств або значно скоротили своє виробництво, або зовсім зупинили його. Це призведе до здорожчання ЗЗР та їх значного дефіциту.

Про це в інтерв’ю SuperAgronom.com розповів Олександр Божко, президент Фітосанітарної асоціації України (ФАУ).

«Через енергетичну кризу численна кількість китайських підприємств вимушена призупинити роботу або скоротити своє виробництво. Безумовно, така ситуація неодмінно спричинить перебої з поставками ЗЗР із Китаю і підвищення цін на них, у тому числі і для українських аграріїв», — каже експерт.

За його словами, ця ситуація, що розпочалася восени, має значно більші масштаби порівняно з попередніми зростаннями цін, які розпочались наприкінці позаминулого року і були викликані частково валютними коливаннями та підвищенням тарифів на транспортні перевезення.

«Китайське керівництво наразі віддає перевагу в забезпеченні енергоносіями виготовлення найбільш прибуткової продукції та галузі для задоволення першочергових потреб країни, тому окремі заводи, які виробляють діючі речовини для ЗЗР, тимчасово скоротили своє виробництво, або навіть повністю зупинили, створюючи тим самим загрози виконання контрактних зобов’язань на поставки продукції. Щоб мінімізувати збитки, виробники й надалі будуть підвищувати ціни, хоча навіть стрімка динаміка зростання цін не застрахує від ситуації, коли придбати ЗЗР не можна буде навіть за високою ціною», — наголосив пан Олександр.

Щоб зрозуміти, які ризики та загрози може нести підвищення цін на засоби захисту рослин та їх дефіцит для українських компаній, розглянемо для прикладу фумігацію — обробку зерна чи інших об’єктів регулювання шкідників з використанням фумігантів на основі фосфідів алюмінію чи магнію.

«Фумігація є однією з найпотужніших процедур ефективної боротьби зі шкідниками рослин і рослинних продуктів та запобігання їх поширенню. Вся зернова продукція, що йде на експорт, має проходити фумігацію у відповідності до висунутих вимог країнами-імпортерами, які з кожним роком все більшу увагу приділяють якості та безпечності імпортованої сільгосппродукції. Тому якісно та ефективно виконана фумігація є одним із вагомих чинників утримання позицій України як одного з найбільших експортерів зерна на світовий ринок», — розповідає фахівець.

Він додає, що недотримання цих вимог через порушення технології знезараження створює загрози до зростання кількості нотифікацій, які, між іншим, отримає не компанія, а Україна, що згодом може призвести до репутаційних втрат по українському зерну, від чого виграють лише конкуренти на зовнішніх ринках.

Слід зазначити, що така ситуація на ринку ЗЗР змусить аграріїв зменшувати обсяги їх застосування, що може призвести до пришвидшення розвитку резистентності до препаратів у шкідників.

Ще однією загрозою за умов дефіциту ЗЗР та значного підвищення цін на препарати є зростання на ринку обсягів фальсифікату. Неякісні пестициди можуть заповнити ринок, що також негативно відіб’ється на кількісних та якісних показниках валового збору зерна в Україні.

 

SuperAgronom.com

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!