ЄС вирішив розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою та надав Грузії статус кандидата
Європейська рада 14 грудня ухвалила рішення розпочати переговори з Україною та Молдовою про вступ до Євросоюзу, а також надала статус кандидата в ЄС Грузії. Про це повідомив у своєму X (Twitter) глава ЄС Шарль Мішель.
У свою чергу, він зазначив, що переговори з Боснією та Герцеговиною будуть розпочаті, “як тільки нею буде досягнуто необхідного ступеня відповідності критеріям членства”. Мішель закликав Європейську комісію подати відповідний звіт до березня з метою ухвалення такого рішення. За його словами, сьогоднішні рішення є “ясним сигналом надії для народів цих країн та нашого континенту”.
У свою чергу Угорщина, яка наполягає на несвоєчасності рішення щодо України, в особі прем’єр-міністра Віктора Орбана бойкотувала участь у його ухваленні. “Членство України в ЄС – погане рішення. Угорщина у цьому поганому рішенні брати участь не хоче!” – прокоментував він.
Нагадаємо, що Україна та Молдова набули статусу кандидатів у ЄС 23 червня цього року. При цьому Грузії в наданні такого статусу тоді було відмовлено. Усі три країни подали заявки вже після російського вторгнення в Україну: сама Україна – вже 28 лютого, а Молдова та Грузія – 3 березня. Боснія ж подала заявку ще в лютому 2016 року і набула статусу кандидата лиш 15 грудня 2022 року.
Як встановлено у статті 49 Договору про ЄС, будь-яка європейська країна, яка поважає цінності, зазначені у статті 2 договору, та віддана їхньому просуванню, може подати заявку на вступ до союзу. Рішення про прийняття нового члена приймається Єврорадою одноголосно після консультації з Єврокомісією та отримання згоди Європарламенту.
Таким чином, статус “просто кандидата” в ЄС наразі мають лише Боснія та Герцеговина, а також Грузія. Крім України та Молдови, ще чотири країни-кандидатки перебувають у стадії переговорів про вступ до союзу – це Чорногорія (з 2012), Сербія (з 2014), Албанія та Північна Македонія (номінально з березня 2020 року, фактично – з липня 2022 року). При цьому замороженими є переговори з Туреччиною, яка набула статусу країни-кандидата ще 1999 року.
Нагадаємо також, що 14 грудня подало заявку на вступ до ЄС і Косово, яке не визнається п’ятьма з 27 членів самого союзу (Іспанією, Словаччиною, Кіпром, Румунією та Грецією), а також країнами-кандидатками – БіГ, Молдовою, Україною, Грузією та, власне, Сербією, яка претендує на нього як свою територію.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
В Україні борошно подорожчало на 50%
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом