ЄС розвиватиме сполучення з Україною та Молдовою
Великі проєкти транспортної інфраструктури ЄС мають більше зосереджуватися на стійкому транспорті, уникати затримок і налагоджувати сполучення з Україною та Молдовою. Про це йдеться у пресрелізі Європарламенту.
У четвер, 13 квітня, Комітет Європарламенту з питань транспорту і туризму ухвалив пропозицію щодо перегляду правил транс’європейського транспорту (TEN-T). Також зауважується, що з початком повномасштабного вторгнення РФ на територію України транспортний комітет підтримав скорочення проєктів транспортної інфраструктури з країною-агресоркою та її поплічницею (РФ та Білоруссю), зміцнивши натомість партнерство з Україною та Молдовою.
«Депутати Європарламенту також хочуть, щоб уряди ЄС виключили підприємства з-за меж ЄС із участі у великих проєктах TEN-T, якщо Комісія вважає, що вони становлять загрозу безпеці», — йдеться у повідомленні.
Відповідно до плану, європейські країни повинні забезпечити безперебійне переміщення військ і військових матеріалів у межах ЄС. Серед основних положень TEN-T — введення уніфікованих технічних та експлуатаційних стандартів для кожного виду транспорту і повна електрифікація залізниць в основній мережі коридорів.
Європарламент наполягає, щоб країни-члени ЄС ухвалили плани сталої міської мобільності до кінця 2025 року для інтеграції різних видів транспорту, зокрема і велосипедів.
«Цей план має стати однією з умов отримання фінансування від ЄС», — наголошують у Європарламенті.
Депутати Європарламенту підтверджують необхідність завершення основних проєктів транспортної інфраструктури в основній мережі TEN-T до кінця 2030 року.
Як повідомлялося раніше, Україна реалізує залізничні проєкти в межах інтеграції до мережі TEN-T на 4,5 млрд євро.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом