Яку врожайність пшениці очікують українські фермери у 2023 році?
В другій половині червня 2023 року компанією УкрАгроКонсалт разом з Українською Зерновою Асоціацією було проведено опитування серед аграрних виробників щодо очікуваної врожайності пшениці. В опитуванні прийняли участь 186 господарств з 20 областей, в обробітку яких сумарно знаходиться більше 120 тис.га. Більшість господарств знаходяться на заході, півночі та в центрі, що відображає тренд зсування вирощування всіх культур до північного заходу країни. Площі пшениці в опитуваних господарствах складають від 13 до 7 500 га, але більшість з них обробляють від 100 до 500 га.
Розподіл респондентів за площею пшениці
Площа пшениці | Кількість анкет |
≥ 2000 га | 11 |
≥ 1000 > 2000 га | 20 |
≥ 500 > 1000 га | 37 |
≥ 100 > 500 га | 95 |
< 100 га | 22 |
59% респондентів вказували на дефіцит зволоження грунту цього року. Особливо складною ситуація була в центрі на півночі. Надлишок вологи спостерігався в одиничних випадках на заході та півночі.
Не дивлячись на складний матеріальний стан господарств, та суттєве скорочення маржі виробництва протягом попереднього сезону, майже половина господарств (48%) змогла внести добрива на рівні не нижче минулорічного. В тому числі 5% господарств навіть збільшили внесення, особливо це помітно на півдні країни.
Серед додаткових коментарів відзначимо зростання використання рідких добрив. Також слід зазначити, що господарства, які скоротили використання добрив, однією з причин називали дефіцит вологи в ґрунті в необхідний період.
Нестача вологи також є однією з причин скорочення обробітку посівів ЗЗР, але таких господарств небагато (19%) і зосереджені вони більшістю на півночі країни.
Левова частка господарств (81%) використовували ЗЗР за технологією, але відмічали перехід з брендових хімікатів до дешевших генериків.
Переважна більшість господарств (58%) очікує, що за показником урожайності пшениці рік буде не гірший ніж минулий. В тому числі 12% опитаних прогнозує зростання урожайності, особливо в центральному регіоні. В той же час скорочення урожайності очікують 42%, переважно на півночі. Саме в північній частині знаходиться суттєва частка господарств, які відмічали нестачу вологи, скорочення внесення добрив та використання ЗЗР.
Показники очікуваної урожайності досить високі і складають від 3 до 8т/га. Більшість господарств (64%) очікує, що врожайність перевищить 5т/га. Найбільш оптимістично налаштовані господарства заходу та півдня країни, найгірші очікування – на півночі. Середньозважений показник врожайності складає 5,46 т/га.
Крупніші за площами пшениці господарства отримають вищу врожайність за рахунок кращого дотримання технологій. Опитування показують, що найбільш ефективними є господарства з площею пшениці вище 500 га. Найнижча урожайність очікується у господарств менше 100 га.
Спираючись на оперативні дані МінАП щодо сіву озимих та ярих, та використовуючи отримані очікування урожайності в розрізі областей ми виходимо на валовий збір 24,4млн.тон в сирій вазі чи 23,5-24млн.т у вазі після доробки. Це значно перевищує поточні ринкові очікування, які за нашими спостереженнями складають 15,6-18 млн.т.
Детальна інформація про експорт зернових культур і продуктів їх переробки, баланси попиту і пропозиції, цінові тенденції, стан посівів та хід збиральної/посівної кампанії в країнах Чорноморського регіону, доступна на онлайн платформі AgriSupp від УкрАгроКонсалт.
AgriSupp – це новий онлайн-інструмент, що надає швидкий доступ до щоденної оперативної інформації агро ринку Причорномор’я, аналітичних звітів та прогнозів, історичних даних, а також ефективних інструментів для обробки та завантаження даних.
Підвищіть свою ефективність з допомогою агро аналітики вже зараз!
Реєструйтесь, щоб отримати розширений демо-доступ на 7 днів:
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом