Як вирішити конфлікт інтересів між агровиробниками й постачальниками послуг логістики, що загрожує банкрутством агросектору та втратою світових ринків зерна?
20 грудня в Києві відбудеться круглий стіл «Агросектор + залізниця: відкритий діалог заради спільного виживання та розвитку», де представники аграрного бізнесу, логістичного ринку, влади та наукових кіл шукатимуть відповіді на питання – яким має стати новий формат бізнес-відносин між виробниками сільгосппродукції та виконавцями процесу перевезень, щоб усунути передумови нинішнього конфлікту інтересів між цими галузями, який загрожує руйнівними для економіки наслідками.
Захід відбувається за підтримки асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ). Головний інформаційний партнер – видання Mind.ua.
Приводом для круглого столу стало різке падіння рентабельності виробництва сільськогосподарської продукції внаслідок стрімкого подорожчання залізничної логістики в Україні, яке спричинили дії державного оператора перевезень “Укрзалізниці” з метою підвищення дохідності від використання власного вагонного парку. Проте зростання дохідності напряму вантажних перевезень зерна “Укрзалізниці” матиме тимчасовий ефект, оскільки банкрутство аграріїв уже наступного року призведе до суттєвого скорочення посівних площ та врожаю зернових, який становить значну частину вантажної бази УЗ.
Як зазначає президент УКАБ, виконавчий директор компанії Agricom Group Петро Мельник, саме доступ до логістичного ланцюжка є вирішальним фактором конкуренції українських агровиробників на світових ринках. Відтак ті, хто адміністративно керує логістичним ланцюжком або ж викуповує його невіддільні елементи (наприклад, вагони-зерновози), в підсумку і визначають, на яких умовах будуть виконуватися експортні контракти і який рівень рентабельності матиме аграрний сектор України.
“У воєнних умовах це також означає відповідь на запитання: який обсяг експортної виручки отримає країна та яким буде її платіжний баланс за підсумками року. Здавалося б, здоровий глузд повинен диктувати необхідність змінити систему перевезень, яка ускладнює доступ українських аграріїв до логістичного ланцюжка. Проте головний та єдиний адміністратор залізничних перевезень – “Укрзалізниця” знову створила умови, в яких виробники змушені значно переплачувати за можливість доступу до залізничних перевезень, а саме – за користування вагонами-зерновозами”, – констатує Петро Мельник.
Експерт логістичного ринку, радник голови правління “Укрзалізниці” Юрій Щуклін акцентує: до війни витрати українських аграріїв на транспортування зерна в порти становили 20 доларів/тонна, а ціна продажу – 250 доларів/тонна. Сьогодні ж, щоб довезти зерно на ринок, виробнику доводиться витратити не 20, а 150-200 доларів/тонна, через що внутрішня ціна на зерно опустилася до 100-150 доларів/тонна. Внаслідок непрогнозованості залізничної логістики за цінами та термінами доставлення, українські агровиробники втрачають доступ до ринків із привабливими цінами на збіжжя.
“Ціни на світовому ринку залежать від типу контракту. На форвардних контрактах, які укладаються наперед, ціна вища. Проте за нинішньої системи, технологій організації експорту та перевезення, неможливо укладати форвардний контракт: адже для цього виробник має наперед знати вартість та терміни доставляння вантажу. Оскільки виробник позбавлений цієї можливості, українське зерно йде з форвардних ринків у спотовий ринок, де дуже великий дисконт. Тобто через непрогнозованість логістики Україна йде з цивілізованого ринку дорогого зерна на інший ринок, де мусить продавати з великою знижкою”, – підсумовує експерт.
Мета, яку ставлять організатори круглого столу: формулювання проривних рішень, які покладуть початок змінам технології організації та планування залізничних перевезень та новій моделі взаємовідносин між аграрними виробниками та виконавцями процесу перевезень.
Теми обговорень під час круглого столу:
- Чому аграрії потерпають від необґрунтовано завищених цін логістики і неможливості виконання зобов‘язань за контрактами через простої вагонів.
- Яке майбутнє агроринку. Що означає черга на залізниці.
- Зміни парадигми формування вантажів Укрзалізницею. Ранішнє планування перевезень.Відкрита онлайн платформа.
- Чи можливо “налаштувати” транспортні коридори на європейський лад.
- Чи зможе Україна виконати “домашню роботу” з імплементації законодавства ЄС про відкритий конкурентний ринок залізничних перевезень (як того вимагає Угода про асоціацію) і тим самим нарешті змінити правила ринку вантажних перевезень?
У заході візьмуть участь: Володимир Крейденко (народний депутат України, заступник голови комітету ВР транспорту і інфраструктури), Олексій Балеста (радник Міністра з аграрної політики та продовольства України), Юрій Скічко (генеральний директор компанії «Гермес-Трейдінг» агрохолдингу Арговіста), Юрій Щуклін (радник Голови правління Укрзалізниці, експерт логістичного ринку, радник правління УКАБ), Павло Корнацький (власник підприємства “Агрофірма Корнацьких”), Семен Цейтлін (кандидат технічних наук, доцент, розробник технологій автоматизації систем управління залізничним транспортом), Анна Кириченко (професор кафедри транспортних технологій та управління процесами перевезень Державного університету інфраструктури та технологій) та інші експерти.
Початок заходу: 20 грудня, 11:00
Місце проведення: Київ, Столичне Шосе 103, готель Ramada Encore Kyiv
Спікери, учасники та представники медіа мають можливість долучитися наживо та онлайн.
З питань участі в заході звертайтеся за телефоном +38050 858 2161 (WhatsApp, Viber, Telegram), e-mail: press@golubi.group, координатор – Тетяна Єщенко.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом