Високоолеїновий ринок до, під час та після війни

Джерело:  УкрАгроКонсалт
соняшникова олія
UkrAgroConsult

Автори статей:

В Україні до війни спостерігалася тенденція до зростання виробництва високоолеїнового соняшнику. Зростаюче використання соняшникової олії ВO у харчовій промисловості у всьому світі є одним із ключових факторів посилення зростання ринку.

В 2022/23МР посівна площа та виробництво високоолеїнового соняшнику в Україні стали мінімальними за останні роки.

Для  2023/24МР ми прогнозуємо незначне розширення посівної площі. Але незважаючи на поступове відновлення, показники виробництва будуть залишатися найменшими за останні роки.

До війни переробка ВО соняшнику майже достигала 500 тис. т, що є непоганим результатом для такого нішового сегменту. Нажаль із-за війни Україна втратила і набуті роками результати і свою долю на світовому ринку високоолеїнової олії.

Починаючи з 2023/24 МР ми прогнозуємо поступове відновлення переробки ВО соняшнику і виробництва ВО олії.

Високоолеїнова олія залишається експортно-орієнтованим товаром та майже вся вироблена ВО олія поставляється на експорт.

Ключовими проблемними питаннями залишаються війна, нестабільність у роботі «зернового коридору», а нині ще й заборона на імпорт сільськогосподарських товарів з України до країн Східної Європи, що також торкнеться і високоолеїнового соняшнику.

Головний фактор, що обмежує нарощення площ під високоолеїновим соняшником в Україні — це нестабільна маржа для агровиробників. Іноді низька премія або взагалі її відсутність спричиняє в більшості випадків продаж високоолеїнового насіння за ціною звичайної сировини, що не завжди покриває собівартість продукції. Це призводить до відмови агровиробників вирощувати цей вид соняшнику або до зменшення площ.

Значні коливання премії спричинені нестабільним попитом та пропозицією на ринку. До війни переробники заохочували аграріїв вирощувати високоолеїновий соняшник — пропонували укладати форвардні угоди, надавали необхідне насіння для вирощування з подальшим викупом сировини з урахуванням премії. Розмір надбавки в більшості залежить від попиту та цін на високоолеїнову соняшникову олію та врожаю, а отже — щороку змінюється.

Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «ОЛІЯ ПРИЧОРНОМОР’Я» від УкрАгроКонсалт.

Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.

Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.

Позначки:, , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!