В Україні зростає інтерес до міскантуса, але збільшення його виробництва стримується кількома чинниками
Плантація міскантуса приносить довготривалий прибуток: посадивши культуру один раз, урожай сухої маси можна збирати понад 20 років. На сировину завжди високий попит, особливо в галузі біоенергетики. Втім, українських виробників міскантуса небагато. І на це є кілька причин.
Про це розповіли Микола Новохацький, заступник директора з наукової роботи УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого та Вадим Кричковський, співзасновник ТОВ «Міскантус технолоджи» та директор ТОВ «Органік-Д», у матеріалі: «Вирощування міскантусу: посадити 1 раз, щоб збирати протягом 20 років».
Перша причина, яка стримує українських аграріїв від вирощування міскантусу — це велика сума інвестицій, яку потрібно вкласти саме на старті. Адже середня ціна 1 га промислової плантації (17 000 рослин на гектар) складає десь близько 130 000 грн, близько 80% — на посадковий матеріал, решта на механізацію, технологію, оплату праці і дизельне пальне. Посадковий матеріал міскантуса коштує близько 9 грн за одну ризому (кореневище), плюс логістика і розмитнення. В Україні посадковий матеріал коштує близько 7 грн.
«Коли ми закладали першу плантацію (ред. — у 2012 році), ціна ризоми коштувала 70 євроцентів за штуку. На 1 га плантації потрібно 16 000 у розрахунку на площу живлення 70х90 см. Ця інвестиція довгострокова з урахуванням того, що плантація даватиме врожай сухої маси не один рік, а понад 20. Та й подальші вкладення в догляд за плантацією помірні. Але для старту це доволі затратно», — каже Микола Новохацький.
Друга причина — відсутність специфічної техніки для садіння міскантуса. Можна проєктувати її самостійно і замовити у виробника сільгосптехніки, це обійдеться в суму близько €50 тис. Не кожен може дозволити собі такі капіталовкладення. Тим більше, що окупність плантації буде не раніше третього року, а чистий прибуток — не раніше п’ятого.
Третя причина — зберігання посадкового матеріалу перед посадкою. Зберігати ризоми потрібно при постійній температурі на рівні 1°С і зважати на вологість.
«Велика помилка фермерів, які починають вирощувати міскантус, якраз-таки криється у зберіганні посадкового матеріалу. До посадки він має зберігатися у сховищах зі спеціальною температурою і вологістю, це дуже впливає на схожість. При високій вологості і температурі понад 1°С, ризоми втрачають енергію проростання і схожість знижується, ризоми починають підгнивати. У нас є власне комп’ютеризоване овочесховище, але більшість аграріїв такого не мають, тому нерідко, коли найбільше збитків вони отримували на старті», — пояснив Вадим Кричковський.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом