В Іспанії знизилося споживання оливкової олії на 10,4%
Оливкова олія завжди була найважливішим продуктом іспанської гастрономії, проте її споживання з 2022 року почало зменшуватися через зростання цін. На 177% збільшилася вартість цього продукту за останні 3 роки. Мешканці відреагували на цей факт помітним скороченням його споживання, — повідомляє FinancialTime
Минулого року іспанські домогосподарства споживали 376,5 тис. літрів оливкової олії, що на 43,5 тис. літрів менше, ніж у 2022 році. Експерти наголошують, що зниження споживання на 10,4% за один рік є найбільшим падінням споживання цього продукту в річному обчисленні з моменту початку ведення статистики.
Ігнасіо Сільва, генеральний директор Deoleo, найбільшого у світі продавця оливкової олії за обсягом виручки, заявив, що економні споживачі змінюють свої звички, щоб упоратися з наслідками посух, які занапастили врожай.
«Ми явно досягли ціни, яка є проблемою для іспанських та італійських споживачів. Шість-вісім місяців тому ми почали помічати, що при подоланні бар’єру в 8 євро за літр люди споживають менше або переходять на олії», — сказав він.
Посухи та періоди сильної спеки, посилені зміною клімату, призвели до скорочення виробництва оливкової олії в Іспанії, найбільшому у світі виробнику, а також інших великих країнах-виробниках, таких як Італія та Греція, що призвело до глобального дефіциту.
За останні два сезони у світі було вироблено всього 2,4 млн тонн, що набагато менше звичайного річного попиту в 3,2 млн тонн, за словами Хуана Вілара, іспанського консультанта виробників та продавців оливкової олії. “Це перший раз в історії, коли у нас було два погані сезони один за одним”, – сказав він.
Заборони на експорт, запроваджені деякими країнами, також створили додатковий тиск. У спробі приборкати нестримну інфляцію в серпні минулого року Туреччина ввела заборону на експорт — тепер частково знята — на наливну та бочкову оливкову олію. У жовтні Сирія та Марокко також обмежили експорт, що ще більше скоротило світові поставки і призвело до зростання цін.
Раніше цього року статистичне управління ЄС повідомило про зростання цін у всіх країнах блоку, причому покупці в Португалії, Греції та Іспанії зіткнулися зі зростанням цін більш ніж на 60% у річному обчисленні. В італійців зростання склало 45%.
В Іспанії, яка виробляє більше оливкової олії, ніж будь-хто, споживачі купили на 22% менше за перші 20 тижнів цього року, ніж у 2023 році, згідно з галузевими даними. Обсяги продажів знизилися на 30% порівняно з 2022 роком, коли ціни почали зростати.
Deoleo констатує, обсяги продажів впали й у США, але не так різко, як у Середземномор’ї. “У США в цю категорію щодня приходять нові споживачі”, – сказав Сільва. «Це зростання проникнення може сповільнюватися, але воно все ще відбувається, тому що можливостей все ще багато».
США, які отримують більшу частину оливкової олії, закуповують в Іспанії та Італії, зараз імпортують менше, але за вищою ціною. Минулого року другий за величиною споживач у світі купив майже 350 тис. тонн на суму $2,19 млрд порівняно з 410 тис. тонн на суму $1,86 млрд у 2022 році, згідно з даними Міжнародного торгового центру, — що говорить про те, що деяких покупців також відлякує зростання цін.
В Іспанії, де оливкова олія є основою сільськогосподарської економіки на півдні, стурбовані фермери сподіваються, що весняні дощі та менш суворі літні температури призведуть до покращення врожаю в період з жовтня до січня.
Сільва сказав: «Одна проблема – це ціна, яка знижує обсяги, але інша – це доступність… Оливкової олії просто немає. Сьогодні на заводах немає олії».
Виробництво оливкової олії в Іспанії скоротилося більш ніж наполовину. За даними міністерства сільського господарства, з максимуму в 1,49 млн тонн у 2021-2022 роках посуха та хвилі тепла знизили його обсяги виробництва до 666 000 тонн у 2022-2023 роках, а потім вони скромно відновилися до 851 200 роках.
Італія, другий за величиною виробник, зібрала менше 240 тис. тонн у 2023 році, що на 25% менше, ніж у попередньому році. Греція тим часом виробила всього 120 тис. тонн оливок цього року, менше половини попереднього врожаю.
Аналітик компанії Expana Кайл Холланд вважає, що винна погода: «Надто спекотно, надто сухо і надто довго».
Deoleo, яка не володіє власними оливковими гаями, намагалася заповнити дефіцит поставок, імпортуючи оливкову олію з Аргентини та Чилі. За зростання оптових цін компанія, за заявами Сілва, зберегла норму прибутку, поступово перекладаючи 90% приросту на споживачів. У 2023 році вона зафіксувала чистий прибуток у розмірі €30 млн при продажах у розмірі €838 млн.
Іспанці, які звикли ще чотири роки тому платити менше 5 євро за літр олії першого віджиму, були приголомшені, побачивши, як ціни на преміальні бренди зросли до 14 євро.
В Італії недавнє опитування Інституту П’єполі показало, що майже третина покупців скоротили споживання оливкової олії.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом