В Центрі досліджень залізничного транспорту пояснили причини переорієнтації перевезень зерна від Укрзалізниці
Україна у 2021/2022 маркетинговому році (МР, липень-червень) зібрала рекордний урожай зернових та зернобобових культур – 84,6 млн тонн. Це на 19,7 млн тонн більше ніж було зібрано попереднього року.
Водночас за липень-грудень 2021 року Укрзалізниця перевезла на експорт 18,5 млн тонн зерна і продуктів помелу. Якщо порівнювати ці показники з тогорічними — перевезення залізницею зросли лише на 1,6 млн тонн.
Натомість автомобільний та річковий транспорт за цей період суттєво наростили перевезення зерна та борошна – до 14,1 млн тонн, що на 5,1 млн тонн більше ніж за аналогічний період минулого маркетингового року.
Фахівці Центру досліджень залізничного транспорту пояснюють — такий незначний приріст в показниках перевезеного вантажу залізницею наслідок постійних проблем Перевізника. Серед них:
- велика кількість «кинутих» поїздів,
- зростання обороту вантажних вагонів,
- нестача робочих локомотивів,
- нестача локомотивних бригад,
- погана організація вивозу зерна та роботи з морськими портами
Як наслідок, всі ці проблеми призводять до переорієнтації перевезень зерна на автомобільний і річковий транспорт.
Якщо порівняти показники з 2019/2020 маркетинговим роком, то автомобільний і водний транспорт наростили перевезення зерна і борошна на експорт на 1,2 млн тонн, тоді як Укрзалізниця знизила перевезення на 0,2 млн тонн.
При цьому парк вагонів-зерновозів у липні-грудні 2019 році був на рівні 26 тис. вагонів, а у липні-грудні 2021 році він зріс до 31 тис. вагонів (+19%). Таким чином, при зростанні парку зерновозів на 5 тис. вагонів збільшення експорту зерна по Укрзалізниці не відбулося, тому що зерновози стали їхати гірше. Тепер на Укрзалізниці вагони-зерновози більше стоять, ніж їдуть. Якщо раніше вагони-зерновози робили повний рейс за 7-8 днів, то зараз цей показник суттєво погіршився до 14-16 днів.
Відзначимо, Україна з початку 2021/2022 маркетингового року (МР, липень-червень) і станом на 6 січня експортувала 33,19 млн тонн зернових та зернобобових культур, що на 25,7 % вище за показники на аналогічну дату попереднього МР.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом