Українські аграрії не мають змогу ні продавати, ні зберігати вирощене зерно
Наразі в Україні перекриті майже всі шляхи для експорту сільськогосподарської продукції. При цьому, потужностей для зберігання зерна критично не вистачає. Це може стати серйозною загрозою за умови довготривалої війни.
Про це йдеться у матеріалі «Проблеми експорту зерна через ЄС та потужностей зберігання в Україні» на Elevatorist.com.
Минулого сезону-2020/21 Україна відправила на експорт 48,8 млн тонн зернових та олійних культур. Нинішнього сезону 2021/22, станом на 21 лютого Україна експортувала 42,5 млн тонн зерна та зернобобових.
Основні обсяги експорту зернових в Україні до нападу росії на нашу країну до покупців спрямовувались через порти Миколаєва та через порти Південної Одеси, Чорноморська. Сумарно це 95% зернових вантажів, що вивозили морськими шляхами. Ще 5% припадало на Маріуполь та Бердянськ. Здебільшого зерно в порти везли залізницею.
Експорт зерна у ЕС, який відбувається залізницею та автомобільним транспортом, за оцінкою УЗА, становить 5% від усього українського експорту зернових.
Щодо перевезень зерна залізницею, то заявлені обсяги в умовах воєнного становища та з урахуванням окупованих територій, за оцінками учасників ринку, становлять 20 тис. тонн на добу.
Можливості зі зберігання зерна в Україні
В Україні, за даними Карти елеваторів Elevatorist.com, загальні елеваторні потужності до початку нападу російського агресора на нашу державу становили понад 57 млн тонн. А урожай зернових та олійних у 2021 році, за даними Держстатистики України, сягнув 107,4 млн тонн (станом на 1 грудня 2021 р).
Тобто, навіть якщо задіяти всі ці потужності плюс можливості щодо зберігання у рукавах, то весь врожай без експорту зберегти в країні неможливо. Зараз же потужності зі зберігання, у зв’язку з війною, значно зменшаться. Карта воєнних дій постійно змінюється, тому складно прогнозувати, які елеватори можуть опинитись в «сірій зоні».
Станом на 22 березня поточного року можна виключити з логістичного ланцюжка елеватори Сумської області, частини Харківської, Чернігівської, Запорізької, Донецької, Луганської, частини Київської. Всього потужності, які знаходяться в зоні бойових дій, становлять за приблизними підрахунками понад 3 млн тонн.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом