Україна збільшила експорт живої ВРХ на 80%
Реалізація великої рогатої худоби на забій у січні становила 24,8 тис. т, що на 7,26% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Відносно попереднього місяця забій скоротився приблизно в 3,5 раза.
Про це повідомляє аналітик «Асоціації виробників молока» Георгій Кухалейшвілі.
За його словами, найбільше скорочення виробництва яловичини характерне для сільськогосподарських підприємств. За попередньою інформацією, в січні підприємства реалізували на забій 8,1 тис. т ВРХ, що на 11,11% менше, ніж у січні 2022 року. Господарства виробили 16,7 тис. т яловичини, що на 5,39% менше, ніж рік тому.
«Незважаючи на попит на яловичину у світі, Україна скоротила обсяги виробництва м’яса і м’ясопродуктів через зростання собівартості виробництва, складності в організації збуту готової продукції, особливо до країн далекого зарубіжжя, через ризики, пов’язані з війною», — пояснив експерт.
Натомість українські скотарі збільшили експорт ВРХ живою вагою. За попередніми даними Держстату, в січні Україна експортувала ВРХ живою вагою на суму $3,23 млн, що на 78,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
«На зовнішніх ринках спостерігається дефіцит ВРХ на забій, а також попит на відновлення або збільшення популяції стада. Через природні лиха скоротилася популяція корів у США. На нестачу м’яса у світі вплинуло зростання цін на корми. В листопаді-грудні 2022 року багато фермерів з метою економії менше годували корів ячменем, внаслідок чого вони набрали менше маси, і тепер на ринок поступає менше м’яса», — уточнив Георгій Кухалейшвілі.
Однак тенденція до скорочення виробництва яловичини характерна не для всіх регіонів України. За попередніми оцінками Держстату, найбільше наростили обсяги виробництва м’яса сільськогосподарські підприємства у Житомирській (+26,67%), Івано-Франківській (+24,59%), Київській (+19,35%), Кіровоградській (+18,18%), Миколаївській (+25%), Одеській (+36,36%), Полтавській (+28,57%), Рівненській (+41,94%), Хмельницькій (35,85%) і Чернігівській областях (+20%). У Кіровоградській області господарства населення збільшили обсяги виробництва на 6,06%. У січні найбільший спад виробництва м’яса спостерігався на підприємствах і господарствах Запорізької, Луганської, Харківської, Сумської областей.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом