Україна в 2023 році експортуватиме гречку до ЄС – думка
В Україні зібрали достатню кількість гречки для внутрішнього споживання, але через велику кількість мігрантів за кордоном її починають експортувати
Ціни на гречку в Україні є своєрідним барометром катаклізмів. Адже коли українці готуються до найгіршого, починають скуповувати гречку, сіль та сірники. Не дивно, що під час війни ціни на неї рекордно злетіли. Утім останнім часом гречка на полицях магазинів трохи подешевшала. Це пов’язане насамперед з тим, що в Україні завершили збір урожаю і він виявився навіть дещо кращим за прогнози, які давали навесні.
За даними Мінагрополітики, аграріям вдалося зібрати 156 тис. тонн гречки зі 115 тисяч га.
“Для внутрішнього споживання нам потрібно приблизно 140-150 тис. тонн гречки. Тому відчутного дефіциту гречки не буде, а у 2023 році, гадаю, ми навіть експортуватимемо її до ЄС”, – каже фермер Василь Зубрицький, який уже понад десять років займається вирощуванням насіннєвої гречки на Стрийщині.
“Раніше в Україні постійно скорочувались площі під гречкою. Росія купувала гречку у Казахстані й експортували її до нас. Так було буквально до минулого року, тож у нас гречку не вигідно було вирощувати – її ціна була нижчою за собівартість, – каже Василь Зубрицький. – Цього року площі трохи збільшили. На Заході України була непогана урожайність – 15-20 центнерів з га. Ми хоч і не продаємо продовольчу гречку, а насіннєву, але можу сказати, що зараз тонна гречки коштує близько 22 тис. гривень, тож рентабельність десь 10-15%. Це уже нормальна рентабельність, при якій можна працювати. Тож уже на наступний рік площі будуть більші. Тим більше, що імпорт не заважає”.
Фермер каже, що цього року сезон був дуже непростий: окрім війни та подорожчання пального, проти аграріїв зіграла погода. Наприкінці липня – у серпні була спека, а в вересні – затяжні дощі, через які комбайни просто не могли виїхати на поле. Тож поки чекали погоди, частина зерна обсипалась. Інакше урожай міг бути значно вищим.
“Насправді традиційна для нас гречка – дуже вигідна культура. За умови правильної підготовки ґрунту затрати на її вирощування не надто високі. Тож вона може бути навіть прибутковішою, ніж соя чи ріпак, – каже Василь Зарицький. – Знаю, що цього року партію гречки вперше відправили на експорт до Канади – є попит серед наших біженців. Але вони можуть привчити їсти гречку ті країни, для яких вона незвична”.
Цікаві факти про вирощування гречки
Цього року найбільше проблема гречкосіїв – вартість не дизелю, а гною. Через те, що господарств, які вирощують тварин, усе менше, вартість тонни гною зросла до 5-6 тисяч гривень. Тож аби було вигідно вирощувати гречку, треба мати свою тваринницьку ферму.
“Гречка – це екологічно чиста культура. На поле з гречкою не даси ні аміачну селітру, ані карбамід. Бо бджола відчуває, що там є сторонні домішки, й не буде запилення. А це – ще одна особливість гречки, її урожай на 25-30% залежить від запилення бджолами, – каже фермер. – Тому гречкосії мусять домовлятися з пасічниками, аби ті вивозили вулики на поле, коли цвіте гречка. Це вигідно і одним, і іншим. Тож гречка – це здорова їжа, бо для її вирощування мусять використовувати органіку, а не мінеральні добрива”.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом