Україна має покращувати якість ягід для конкурентоспроможності на ринку ЄС – експерт
Найефективнішим способом вийти на європейський ринок для ягід з України є суттєве підвищення якості вітчизняної продукції, повідомив економіст інвестдепартаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак в коментарі для видання Delo.ua. Більша питома вартість такої продукції дозволить менше залежати від обстановки на кордоні, коли автоперевізники східноєвропейських країн блокують торгівлю.
За його словами, продаж високоякісної плодово-ягідної продукції дозволить українському виробнику зайняти більш преміальні ніші європейського ринку, а підвищена маржинальність якісної ягоди дозволить легко “дати крюка” і доставити її через Румунію замість Польщі без втрати значної частки прибутку.
“Питання не в транзиті (через Польщу, на кордоні з якою застрягли в черзі українські вантажівки – ред.), а в тому, що потрібно робити якісний продукт, що дозволить збільшити виручку в 2-3 рази на тому ж обсязі поставок. Для цього потрібна консолідація обсягів експорту і відносно невеликі інвестиції в доробку ягоди”, – зазначає експерт.
За його даними, Україна має достатньо переваг, реалізувавши які можна вивести якість ягід і плодів на рівень, вищий ніж в сусідній Польщі. Для цього потрібно:
- Впроваджувати сучасні технології вирощування та доробки продукції – доробку, переробку, оптичне сортування тощо;
- Грамотно використовувати природні переваги України – достатньо вологий і помірний клімат, довший сезон вегетації рослин;
- Користуватись соціально-економічними вигодами України – дешевшою робочою силою та низькою вартістю землі.
З ним погоджується і координатор проєкту EastFruit Weekly Олександр Хорев, оскільки питання якості стосується багатьох видів сільгосппродукції, не лише ягід. Наразі вже непоодинокі українськи виробники можуть пропонувати якісну продукцію, конкурентоспроможну з європейською. У подальшому успішний бізнес на ягодах в Україні буде можливий лише за умов виробництва саме якісної продукції.
Втім, покращення якості в ягідництві – правильні і ефективні, але досить тривалі і непрості процеси, наголошує Тарас Баштанник.
“З теоретичного боку пан Андрій абсолютно правий. Однак, ягідний бізнес поляків чи прибалтів переважно вибудований на тому, що вони купують в Україні дешевшу сировину чи напівфабрикати, дороблюють в себе і продають дорожче по всій Європі. Це цілий пласт бізнесу, який не вийде просто перекреслити чи обійти, це не швидкі і не прості бізнес-процеси”, – зазначає президент УПОА.
Дійсно, українці з радістю постачали б свіжу малину в Німеччину чи ще далі на захід, але через необхідність проходити польську митницю це майже неможлива задача, враховуючи обмежені терміни зберігання цього продукту. Наразі проблеми з перетином кордонів такі, що експортери хвилюються навіть за збереження товарного вигляду навіть більш стійких помідорів і огірків, не кажучи вже про ягоду, уточнює президент асоціації.
З іншого боку, проблема черг на кордоні не змінює того, що Україна не може задовольняти європейський ринок свіжих ягід через відсутність технологій, опонує Андрій Ярмак. Наприклад, наразі з України експортують лише заморожену малину і не займаються свіжою, оскільки технологія її вирощування дорожча і складніша – таку малину вирощують переважно в закритому грунті, щоб вона могла витримати умови транспортування.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом