Україна хоче приєднатися до Ініціативи трьох морів, куди входять лише члени ЄС: які вигоди пропонує
Президент Володимир Зеленський вважає необхідним приєднання України до Ініціативи трьох морів – об’єднання з 12 країн Європейського союзу, розташованих між Балтійським, Адріатичним та Чорним морем. Про це він сказав під час дистанційного звернення до учасників саміту Тримор’я, що відбувся у Ризі.
“Україна має бути учасницею Ініціативи трьох морів. Це неправильно, що наша держава залишилася за межами Ініціативи. Ми маємо знайти формат, у якому змогли б реалізувати приєднання”, – зазначив глава держави.
За його словами, достатньо лише одного погляду на географічну мапу регіону, щоб зрозуміти, що тільки з Україною всі країни об’єднання можуть реалізувати увесь свій потенціал – економічний, інфраструктурний та потенціал соціальних зв’язків між країнами.
“З урахуванням цього моя друга пропозиція – посилити трактування співпраці в межах Тримор’я. Кожна сфера, якою ми можемо займатися разом у межах цієї ініціативи, – вона насправді про безпеку. І передусім це логістика. Погляньте, будь ласка, на українську ситуацію зараз: саме держави Тримор’я – це наш зв’язок з вільним світом”, – вказав Зеленський.
Президент зазначив, що постачання зброї для України, постачання пального та збереження життєво важливих транспортних потоків, зелені коридори для експорту українського продовольства, міграція людей – все це працює саме через територію держав-учасниць Тримор’я.
“І так само Тримор’ю судилося стати ефективним тилом для будь-якої країни нашого регіону, якщо і їй також – не дай Боже, звісно – загрожуватиме Росія. Коли приходить ворог, усе має значення: дороги, залізниця, порти, енергосистема, швидкість на кордонах, навіть звичка працювати разом. Ось чому наш обов’язок – поглиблювати всі зв’язки на цьому просторі. Саме ці зв’язки – це наша безпека зрештою”, – підкреслив він.
Крім цього, Зеленський запропонував енергетичную співпрацю в форматі Тримор’я, зокрема використання українських газових сховищ для потреб країн цього об’єднання.
“Україна має одні з найпотужніших газових сховищ у регіоні та розгалужену мережу постачання газу. Тому, співпрацюючи із сусідами, використовуючи потужності інтерконекторів Польща – Словаччина, Польща – Україна, а також наявні в регіоні СПГ-термінали, ми можемо задовольнити потреби всіх країн Тримор’я”, – зазначив український президент.
Він додав, що експорт електроенергії з України після того, як вона приєдналася до енергосистеми Європейського союзу, може стати саме тим внеском в енергобаланс країн ініціативи, який допоможе їм стати повністю незалежними від російського енергетичного тиску.
“Четверта пропозиція – ми маємо зробити все, щоб транс’європейський коридор Via Carpathia запрацював на 100%, з’єднавши Північну та Південну Європу. Україна при цьому може відігравати роль одного з логістичних центрів. І ми готові приєднатися до Via Carpathia вже зараз”, – зазначив Зеленський.
За його словами, Україна готова інтегруватися у європейську залізничну мережу, зокрема через залізничну лінію Варшава – Київ та вихід до залізничного коридору Rail Baltica, та вказав на необхідність розширення пунктів пропуску на кордонах України.
“П’ята пропозиція – Україна може надати підтримку багатьом інфраструктурним проектам у сфері діджиталізації та посилити наші регіональні цифрові зв’язки. Враховуйте, що український досвід боротьби з кіберзагрозами є справді унікальним і може бути дуже корисним для кожної з ваших держав”, – вказав також він.
По-шосте, як зазначив Зеленський, країнам Тримор’я пропонується участь у проекті відбудови України, який буде “найбільшиим економічним проект нашого покоління”.
Український президент висловив упевненість у тому, що члені об’єднання зможуть вже зараз долучити Україну до участі в конкретних інфраструктурних проектах і знайдуть статус, який дасть їй змогу брати участь в діяльності цієї ініціативи.
Зазначимо, що членами цієї ініціативи наразі є Австрія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія та Чехія. Її було засновано в серпні 2016 року для поглиблення регіонального діалогу з різних питань. Перший саміт організації відбувся в хорватському Дубровнику в 2016 році. Україну на нього запросили, але та тоді не відповіла.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом