У Польщі підрахували скільки неконтрольовано завезли українського зерна у 2022-23 роках
Верховна аудиторська палата Польщі (Najwyższa Izba Kontroli, NIK) завершила розслідування щодо неконтрольованого імпорту зернових з України за період від початку січня 2022 року до кінця серпня 2023 року й назвала причиною зернової кризи «неефективні дії та рішення польського уряду».
Про це пише польське видання Rzeczpospolita.
Зазначається, що зростання імпорту виявилося гігантським. З України до Польщі ввезли 3,1 тис. тонн у 2021 році, у 2022 році (рік початку війни в Україні) 523 тис. тонн, що означає зростання на 16,771%.
За кукурудзою приріст був ще більшим: з 6,2 тис. тонн у 2021 році до 1,85 млн тонн у 2022 році, тобто на 29,803%.
У свою чергу імпорт ріпаку збільшився у 2022 році до 662 тис. тонн від 86 тис. у 2021 році. Імпорт пшениці зріс із 3,1 тис. тонн 2021 року до 523 тис. тонн 2022 року, кукурудзи — з 6,2 тис. тонн до 1,85 млн тонн, ріпаку — з 86 тис. тонн до 662 тис. тонн.
Між тим, українське зерно набагато дешевше і мільйони тонн надійшли до Польщі ще до збирання врожаю.
За період аудиту 541 компанія імпортувала до Польщі 4,3 млн тонн зернових та олійних культур на суму 6,2 млрд злотих. Найбільшу кількість зерна та ріпаку імпортувала компанія з Мазовецького воєводства, що здійснює перевалку та реалізує сільськогосподарську продукцію. Вартість цього імпорту перевищила 0,5 млрд злотих.
Серед інших компаній з першої десятки імпортерів (на загальну суму 2 млрд злотих) п’ять також базуються в Мазовії, а решта займається торгівлею зерном, виробництвом олії, птахівництвом і свинарством у Люблінському, Поморському, Куявсько-Поморському та Малопольському воєводствах.
У польському відомстві впевнені, що ексміністр сільського господарства Генрик Ковальчик, закликаючи фермерів не продавати зерно й ріпак, посилив хаос на ринку і ввів їх в оману обіцянкою високих цін, які в другому півріччі 2022 року зростатимуть. Оцінка ситуації міністром сільського господарства була неправильною й не була підкріплена даними та аналізом, які дали б змогу прогнозувати подальший розвиток ситуації.
Тільки в грудні 2022 року ексміністр сільського господарства повідомив Європейську комісію про «зернову кризу». У результаті лише у квітні 2023 року Польща подала заявку ЄК про відновлення мит на українські зернові. У середині 2023 року було запроваджено заборону на ввезення сільгосппродукції з України, йдеться у звіті.
«Ситуація, що виникла через надмірний імпорт зерна, показала, що не розроблено жодних інструментів протидії дестабілізації польського аграрного ринку. Сільськогосподарській політиці, позбавленій планування та аналізу ринку, не вистачало довгострокових і далекоглядних дій»,— наголошується у звіті Верховної аудиторської палати Польщі.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом