У Казахстані побоюються дефіциту олії
Казахстанські ОЕЗ-и зазнають гострого дефіциту сировини на внутрішньому ринку. Про це LS розповіли у Національній асоціації переробників олійних культур (НАПОК).
За даними асоціації, вітчизняні виробники забезпечені соняшниковим насінням на 850 тис. тонн, що на 17%, або 200 тис. тонн, менше порівняно з минулим роком. При цьому казахстанські олійні заводи можуть переробляти 3 млн тонн.
“Незважаючи на гостру нестачу насіння, у сезоні 2022/2023 (вересень 2022 – серпень 2023) було вивезено понад 312 тис. тонн соняшнику, що на 40% більше у порівнянні з сезоном 2021/2022 (вересень 2021 – 2.2) через маслозаводи доводиться імпортувати сировину з Росії”, – розповіли в НАПОК.
При цьому в асоціації нагадали про існуючі геополітичні ризики, з якими можуть зіткнутися виробники.
“Імпорт за сезон 2022/2023 склав 185 тис. тонн, що на 2% менше, ніж 2021/2022. Частка зарубіжного насіння не перевищує 18% від усього обсягу переробки, левова частка в 82% – це вітчизняний соняшник. Коли говоримо про ввезення , завжди потрібно враховувати ризики, що завтра можуть бути закриті кордони”, – зазначили в асоціації.
Експерти наголосили на необхідності збільшити посіви олійних культур. У профільні міністерства вже надіслано відповідні пропозиції щодо підтримки вітчизняних фермерів.
Також, за інформацією НАПОК, розвиток агропромислового комплексу стримується некоректністю даних офіційної статистики.
“За даними моніторингу, фактичні цифри щодо залишків насіння соняшника розходилися з офіційними на більш ніж 30%, або близько 240 тис. тонн на кінець сезону 2022/2023. І приписка щодо валового збору за 2022 рік склала 27%”, – зазначають в асоціації .
При цьому в НАПОК додали, що ні міністерство сільського господарства, ні Бюро нацстатистики так і не надали список господарств, які мають обсяги насіння на кінець сезону 2022/2023. Тому в асоціації наголошують, що проводити розрахунковий баланс щодо олійних культур на основі недостовірних офіційних статданих передчасно. Це питання буде обговорено у січні-лютому наступного року.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
В Україні борошно подорожчало на 50%
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом