У березні експорт соняшникової олії з України склав 524 тис т, що є найбільшим за час війни обсягом
За даними Мінагрополітики, Україна у 2022/23 МР експортувала 3,2 млн т соняшникової олії із прогнозованих USDA на цей сезон 4 млн т, зокрема у березні – 524 тис т, що на 29% перевищило показник лютого (118 тис т) та стало найбільшим місячним обсягом експорту з початку повномасштабного вторгнення.
Експорт соняшникової олії з України у 2022/23 МР ShareUA potential прогнозує на рівні 4,5 млн т, тоді як USDA оцінює його у 4 млн т. Щоб вийти на такі показники, протягом квітня – серпня 2023 р потрібно експортувати ще 1,3 млн т олії або 260 тис т щомісяця.
З огляду на різке падіння світових цін, експорт соняшникової олії з України в наступні місяці скоротиться, у порівнянні з березнем, але прогнози у 4 та 4,5 млн т виглядають досить реальними.
Експорт насіння соняшнику у березні виріс у порівняні з лютим на 34 тис т до 199 тис т, насамперед, через невизначеність з продовженням дії зернової угоди, яка формально мала завершитись 19 березня. Іншою причиною стала низька конкуренція між переробниками, що зробила вигідним експорт насіння, навіть попри чинні обмеження.
У 2022/23 МР Україна вже експортувала 1,8 млн т соняшника із прогнозованих USDA 2,65 млн т та місцевими аналітиками 2-2,5 млн т.
Оскільки експорт соняшникової олії вже сягнув 80% прогнозу USDA, а експорт соняшника – лише 68%, то переробники ще мають шанс збільшити обсяги переробки та не дозволити вивезти сировину на переробку до сусідніх Румунії, Болгарії та Угорщини.
В рф завдяки гарному урожаю олійних культур експорт рослинних олій різко збільшився у порівнянні з минулим роком, зокрема ріпакової олії – на 43%, соєвої – на 45%, соняшникової – на 18%. Основними покупцями російської олії стали Туреччина та Китай, який збільшив обсяги закупівель на 62%. Крім того, на тлі блокування поставок з України, рф збільшила експорт олії до Індії, Ірану та Єгипту, що є підтвердженням економічної війни рф проти України.
Ціни на соняшник в рф у березні знизилися на 25% (-37% за рік), через що постало питання тимчасового скасування експортного мита на соняшник, що дозволить активізувати його експорт та обвалити ціни на ринках Туреччини та Болгарії.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом