«Варто пам’ятати, що ріст експорту в 2022 році був пов’язаний з різким скороченням споживання молочних продуктів в середині України в першому і другому кварталі через серйозний відтік населення, перебої в роботі логістичних ланцюгів та закриття магазинів. Споживання на внутрішньому ринку в 2022 році становило 28% від виробленої сировини. Саме тому значна частина сирого молока перероблялась на біржові молочні продукти і в подальшому експортувалась. Тим більше, що у 2022 році ціна молока в Україні становила 50% від європейської. Це було на руку європейським трейдерам, які були дуже зацікавлені у купівлі та перепродажу української продукції», — розповідає Олена Іванівна.
В 2023 році ситуація змінилась: почав рости внутрішній попит, люди потроху вертались, відповідно, внутрішнє споживання зросло на 14% порівняно з 2022 роком. Молоко від експортних молочних продуктів «перетекло» у виробництво свіжої продукції та сирів для внутрішнього ринку. Окрім того в країні був серйозний внутрішній дефіцит масла, що спричинило високий ріст його імпорту. Як результат, у 2023 році маємо від’ємне торговельне сальдо.
«В України лишаються досить хороші перспективи нарощування виробництва молока, так як є запити і з експортного ринку, і з внутрішнього. Також не потрібно забувати, що на сьогоднішній день середньостатистичний українець споживає всього-на-всього 190 кг молочних продуктів у перерахунку на молоко, а санітарна норма для правильного функціонування організму становить 380 кг. Тобто в середині країни ми можемо подвоїти споживання молочних продуктів», — зазначає пані Жупінас.