«Торік потреби внутрішнього промислового ринку становили 2,5 млн. т молока, а в цьому році планується 2,9 млн. т. Як наслідок, ціна на молоко динамічно росте. Якщо порівняти середину вересня цього року із серединою серпня, то ріст становить 4,1%. І ці 4% проглядаємо по всіх категоріях молока. Середня ціна на екстра та вищий гатунок становить 12,1 грн. (+4,1%), перший гатунок — 11,67 грн. (+4,0%). Базова ціна від населення становить 7,98 грн. (+4,6%).
Варто зазначити, що нинішній рівень цін відповідає рівню листопада минулого року. Однак, на жаль, можемо опинитись в ситуації, коли серйозний ріст ціни на молоко в подальшому може її обвалити. Чому? В листопаді минулого року переробні заводи мали наступні показники: збитковою була пара масло/сухе молоко — 5% збитку. На даний момент збитковість цієї пари становить 16%. Казеїн/масло були прибутковими на 12%, зараз же збиток становить 11%. Сирний продукт/масло мали 16% прибутку в 2022 році, зараз — це 2% збитку. Єдиний продукт, який поки що приносить хоч якусь рентабельність — це сир/сироватка/масло, але вона вже теж на рівні 1%», — розповідає Олена Жупінас.
Подальше зростання ціни на молоко буде насамперед пов’язано з внутрішнім споживанням. Якщо ж переробні заводи піднімуть ціни на готову продукцію, а її споживання зменшиться, то ціна на сировину може почати знижуватись.
«Яку ситуацію з виробництва молока та його надходженням на переробку маємо порівняно з минулим роком? Якщо у 2022 році виробництво молока впало на 12,5% порівняно з 2021 роком, то у 2023 році цей відсоток становить 5,1, що дуже приємно. Це означає, що обсяг виробництва молока на сільськогосподарських підприємствах відновився. Попри те, що частина областей й досі лишається окупована, що ми втратили частину ферм та поголів’я, в мирних регіонах аграрії зуміли наростити виробництво молока, обсяги повернулись практично на довоєнний рівень (за період січень-липень 2023 року — плюс 15%). Щодо поголів’я, то зниження в минулому році становило 8,6%, а в 2023 — 1,3%. Можна стверджувати, що ситуація в галузі тваринництва стабілізується. І за це хочеться подякувати аграріям», — продовжує пані Жупінас.
Щодо прогнозів аналітиків переробних підприємств, то можна очікувати закупівельну ціну на молоко-сировину 12,5 грн./кг, яка рухатиметься в боковому тренді.