Сидерація і покривні культури — це не відмова від міндобрив, а їх поступове скорочення — думка
Працюючи з покривними культурами і сидератами, ми створюємо оптимальні умови для коренів і вивільняємо слабодоступні елементи живлення з ґрунту.
Про це розповів Віктор Філатов, фермер, співзасновник бренду FD Seeds і підприємства, в інтерв’ю на SuperAgronom.com.
«Наприклад, якщо ми візьмемо фосфор, то його вміст у ґрунтах (підкреслю, загальний вміст, а не вміст доступних форм) коливається від 0,05% до 0,25%. Такий самий, як і загальний вміст у земній корі… Скільки це? На гектарі при товщині орного шару 25 см і щільності ґрунту 1,35 г/см3 = 3375 тонн ґрунту. Тобто загальний вміст фосфору може становити 1600-8400 кг/га. Саме з цими елементами ми і можемо працювати. Частково роблячи їх доступнішими. Цей принцип стосується й решти елементів», — пояснив фахівець.
Віктор Філатов наголосив, сидерація та застосування покривних культур не означає повної відмови від мінеральних добрив. На практиці — це їх поступове скорочення від 30% до 80%. Бо, по-перше, не після всіх культур можна посіяти покривні. Здебільшого тільки після культур, які звільняють поле до 15 серпня. По-друге, треба розуміти хоча б приблизно, скільки не вистачає того чи іншого елементу живлення.
«Наприклад, якщо за рік ми можемо вивільнити 20-70 кг фосфору, до 50 кг калію й отримати з атмосфери з бобовими 30-80 кг азоту з сидератів, а на 12 тонн кукурудзи загалом вам не вистачає 60 кг фосфору і 110 кг азоту, то ці 20-30 кг фосфору і 50 кг азоту вам все одно необхідно довнести. Ці умовні N 30-80 кг, P 20-70 кг і К до 50 кг з сидератів будуть коштувати 1300-1500 грн, а з мінеральних добрив (навіть найдешевших) 6500-8000 грн (за нинішніми цінами на умовні 16-16-16 чи 8-24-24)», — обґрунтував Віктор Філатов.
З його слів, з часом можливо довести свої ґрунти до того стану, що під соняшник після сидератів можна не дати мінеральних добрив взагалі, при цьому отримати урожайність 3-4,5 т/га. А потім після цього соняшника (на сидерати вже просто не вистачить вегетації) зможемо посіяти пшеницю лише на азотних та сірчаних добривах і теж отримати добрий врожай. Бо фосфор і калій уже не лімітують.
Фахівець зазначив, за 4-6 циклів покривних культур протягом 10-12 років ми вже маємо підвищені норми цих елементів у своїх ґрунтах.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом