Строки сівби озимої пшениці змістилися через аномально теплі зими
У зв’язку з аномально теплими зимами в останні роки окреслилась тенденція до висівання пшениці озимої не лише на початку жовтня, а й у другій та третій декадах цього місяця. Але такі строки сівби дуже ризиковані, якщо погодні умови зимового періоду будуть близькі до норми, пише журнал The Ukrainian Farmer.
У такому разі озимі, посіяні в пізні строки, входять у зиму слабо розвиненими, мають усього 2–3 листки й низьку зимостійкість, навесні формують слаборозвинену кореневу систему, яка розміщується у верхніх шарах ґрунту і не може використовувати вологу з глибоких шарів ґрунту.
Слід також звернути увагу на те, що пшениця озима, посіяна в ранні строки, значно пошкоджується хворобами, прихованостебловими шкідниками (злакові мухи), а також переростає восени, що знижує її зимостійкість і врожайність та вимагає додаткових витрат ресурсів на захист.
Особливо важливо в осінній період вести моніторинг розповсюдження і заселення пшениці озимої попелицями та цикадками, які переносять вірусні хвороби і найбільше вражають перерослі посіви, що значно знижує урожайність і якість зерна.
Строки сівби пшениці озимої значною мірою залежать від вологості ґрунту. За достатнього забезпечення орного шару вологою (25–30 мм) пшеницю озиму висівають в оптимальні строки. За посушливої осені, коли в період оптимальних строків сівби волога в орному шарі ґрунту відсутня (менше 10 мм), сівбу треба розпочинати в другій половині оптимальних строків і закінчувати в допустимі пізні.
Як правило, в умовах Лісостепу і Полісся в більшості років у жовтні випадають ефективні дощі, які достатньо зволожують верхні шари ґрунту. Такі пізні посіви є дещо ризикованими й за раннього припинення вегетації не встигають розкущитись та добре укорінитись. У роки з тривалим осіннім періодом, коли вегетація припиняється в кінці листопада або на початку грудня, такі пізні посіви встигали розкущитись і входили у зиму в задовільному та доброму стані.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом