Спека вплинула на скорочення пропозиції молока-сировини на світових ринках
Внаслідок рекордної спеки, яка спостерігається в поточному році, певні країни Європи, а також США скорочують обсяги надоїв. На ринках цих країн спостерігається певна нестача сировини. Також не вистачає сировини переробним підприємствам Австралії. Якщо ситуація не зміниться, то в короткостроковій перспективі ймовірна корекція закупівельних цін на сире молоко в сторону збільшення в провідних молочних країнах. Про це повідомляють в Асоціації Вироників Молока.
Виробництво і попит
Європа. За даними USDA, на півдні Європі скорочується виробництво молока під впливом рекордної спеки в липні. Посуха і спека негативно вплинули на продуктивність корів. Відтепер європейські сировари відчувають нестачу сировини, а кількість запасів сирів на складах суттєво скоротилася. Однак, в північних регіонах Європи були дощі і прохолода, що сприяло збільшенню кількості пасовищ і, відповідно, зростанню кількості надоїв в річному розрізі.
Такі країни Центрально-Східної Європи як Польща, Чехія і Румунія збільшили обсяги виробництва молока з початку року. Незважаючи на негативний вплив спеки, обсяги виробництва молока в ЄС в 2023 році трохи більший ніж торік. Протягом перших п’яти місяців 2023 року в ЄС виробили 62 млн тон молока-сировини, що на 0,7% більше ніж за минулорічний період.
На скорочення виробництва молока в певних країнах впливають не тільки погодні умови, але й негативна кон’юнктура ринку. За попередніми оцінками clal.it, в червні такі провідні європейські виробники молочної продукції як Німеччина, Італія, Ірландія, Нідерланди та Польща в сукупності виробили 7,19 млн тон молока-сировини і скоротили обсяги надоїв на 6,34% порівняно до травня, але збільшили обсяги надоїв на 0,49% порівняно до червня 2022 року. Вказані країни виробляють 57% молока-сировини в ЄС.
В умовах рецесії послабився попит на молочну продукцію як на внутрішньому ринку ЄС, так і на зовнішніх ринках, зокрема в Китаї. Тому виробники вимушені корегувати чисельність поголів’я корів та адаптуватися до нових умов ринку. На думку керуючого партнера Ceres Dairy Risk Management Сари Дорланд, за результатами третього кварталу 2023 року можливе скорочення обсягів виробництва молока в ЄС.
США. Дещо складніша ситуація в США. Більша частина країни страждає від спеки, продуктивність корів падає, а корми дорожчають. Американські фермери почали скорочувати обсяги надоїв з початку літа. В червні обсяги надоїв в США склали 8,58 млн тон і залишилися на рівні 2022 року. Порівняно до травня 2023 року американці виробили на 5% менше молока.
Виробники вершкового масла, пастеризованого молока та сиру відчувають нестачу сировини, а попит на дані продукти на внутрішньому ринку досить активний. Скорочується кількість запасів вершкового масла на складах, а молокозаводам потрібно нарощувати випуск питного молока напередодні початку навчального року. Школи залишаються значним каналом збуту пастеризованого молока в США. Також активізувався попит на вершкове масло в сусідній Канаді.
В перспективі обсяги надоїв в США можуть продовжити скорочуватися внаслідок зменшення поголів’я корів. Високі ціни на яловичину спонукали американських фермерів збільшити обсяги забоїв корів під приводом вибраковки. Аналітик Daily Dairy Report Саріна Шарп припускає вірогідність скорочення поголів’я корів у другій половині року. На її думку багато виробників молока можуть піти з галузі. Скорочення поголів’я корів і обмеження пропозиції сировини на внутрішньому ринку США мають посприяти підвищенню закупівельних цін на молоко-сировину у 2024 році.
Океанія. В червні, на початку нового сезону, обсяги надоїв в Новій Зеландії склали 230 тис. тон, що на 1,7% менше ніж рік тому. На скорочення обсягів виробництва сировини вплинули несприятливі погодні умови. Крім того, виробники молока очікують негативні наслідки для галузі від природного явища Ель-Ніньо у другий половині 2023 року. Дане явище характеризується різким підвищенням температури поверхневого шару води у тропічній і центральній частинах Тихого океану. Зазвичай, в періоди Ель Ніньо в Новій Зеландії підіймаються руйнівні вітри, починається посуха на сході країни і збільшується кількість опадів на західному узбережжі.
Однак, новозеландські переробники все ж таки можуть розраховувати на значні обсяги сировини. Справа в тому, що Китай, який для Нової Зеландії роками був головним ринком збуту сухого незбираного молока скорочує імпорт даного товару. Китайцям не має сенсу збільшувати закупки даного продукту за кордоном. По-перше, КНР нарощує обсяги виробництва власної сировини на великих агропромислових комплексах. Зазвичай, сухе незбиране молоко використовується для компенсації нестачі сирого молока. По-друге, економічний спад в Китаї, збільшення кількості безробітних призвели до скорочення купівельної спроможності населення, яке стало споживати менше молочних продуктів. Вже сьогодні на китайському ринку існує достатня пропозиція сировини за доступними цінами від місцевих виробників, а на складах існують великі запаси сухого незбираного молока. По-трете, скорочення народжуваності в Китаї і старіння нації може сприяти скороченню попиту на молочну продукцію в довгостроковій перспективі.
З початку року Нова Зеландія на 30% скоротила експортні поставки в Китай. Тому, ті обсяги сировини, які йшли на виготовлення сухого незбираного молока, новозеландці можуть використовувати для виробництва інших молочних продуктів, зокрема вершкового масла і сухого збираного молока.
На молочному ринку Австралії спостерігається нестача сировини. За попередніми оцінками Rural Bank, в поточному сезоні обсяги надоїв, скоріш за все, складуть близько 7,9-8 млн тон, що може стати найгіршим показником за останні 30 років. Лише в травні австралійські молочні ферми вийшли в плюс за останні 18 місяців в збільшили обсяги надоїв на 1,6% порівняно до минулорічного періоду.
На півночі Австралії не вистачає сіна внаслідок скорочення пасовищ під впливом несприятливої погоди. Виникає необхідність в перевезенні кормів з південних регіонів країни, що впливає на збільшення собівартості виробництва молока. Між австралійськими переробними підприємствами загострюється конкуренція за молоко-сировину. Зокрема, учасники молочного ринку болісно сприймають купівлю австралійською мережею супермаркетів Cole двох молокозаводів компанії Saputo. Вони вважають, що володіючи даними активами, компанія Cole зможе встановити контроль над ланцюжками поставки молока від ферми до супермаркетів та диктувати ціни молочному ринку.
Ціни молочного ринку
Європа. За попередніми даними Єврокомісії, в липні середня ціна на молоко-сировину в ЄС склала 44,12 євроцентів за кг, що на 0,54% менше ніж в червні і на 15,78% менше порівняно з липнем минулого року. Але обмеження пропозиції молока-сировини на початку серпня внаслідок спеки може вплинути на корегування цін в сторону збільшення в певних європейських країнах. На загальноєвропейському рівні, зростання закупівельних цін стримує досить слабкий попит на молочну продукцію в країнах-членах та на експортних ринках, а також великі запаси сухого збираного молока та сироватки на складах.
США. Як повідомляє clal.it, в червні ціна на молоко-сировину в США склала 36,41 євроцентів за кг, що на 6,99% менше ніж в травні і на 34,65% менше ніж в червні 2022 року. Однак, з початком рекордної спеки, яка вплинула на скорочення обсягів надоїв, молоко почало дорожчати. Пожвавлення попиту з боку виробників питного молока для шкіл в умовах обмеженої пропозиції сировини може вплинути на підвищення закупівельних цін в короткостроковій перспективі.
Нова Зеландія. За даними clal.it, в червні 2023 року ціна на сировину в Новій Зеландії склала 34,38 євро за кг, що на 3,6% менше ніж в травні і на 20,77% менше ніж в червні минулого року. Новозеландський молочний кооператив Fonterra знизив ціновий прогноз на молоко-сировину на 12% в короткостроковій перспективі. Як пояснив голова правління Fonterra Майлс Харрел, травневий прогноз був більш оптимістичним на фоні очікувань щодо відновлення попиту на молочну продукцію з боку Китаю, але цього не відбулося. За оцінкою Харрела, ціна на сухе незбиране молоко скоротилася на 12% з моменту попереднього прогнозу, а частка Китаю в обсягу закупівлі даного продукту на торгах GDT стала менше середніх рівнів.
Австралія. В середньому, ціни на молоко-сировину в Австралії складають 9,36 австралійських доларів за кг сухого залишку. Ціни на сире молоко на Зеленому континенті досягли історичного максимуму, оскільки його пропозиція на внутрішньому ринку обмежена, а переробники вимушені жорстко конкурувати за контракти з молочними фермами.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
В Україні борошно подорожчало на 50%
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом