Скільки врожаю вдалося реалізувати аграріям, – дослідження
З урахуванням війни і поганої роботи «зернового коридору» темпи продажів зерна не були такими активними, як у попередніх сезонах.
Про це йдеться у дослідженні Дослідження в рамках проєкту Agrohub Benchmarking.
В рамках дослідження Agrohub опитали 119 польових компаній із загальним земельним банком близько 2 млн га про результати їхніх продажів станом на кінець календарного 2022 року.
За даними дослідження Agrohub, відслідковується зменшення і обсягу продукції.
Зокрема якщо врожаю пшениці станом на кінець 2020 було реалізовано та відвантажено 85%, 2021 — 83%, то на кінець 2022 — 46%. Із соняшником також відчутна різниця — 61% у 2020, 56% у 2021 та 40% у 2022. Щодо цієї культури, цьогоріч ситуація може ще більш ускладнитися через великі залишки врожаю на початку року та суттєве збільшення посівів.
Зі збутом ріпаку ситуація не така критична, фактично об’єм збуту станом на кінець 2022 відповідає рівню 2020, це 61%. У 2021 було реалізовано трохи більше, 69%. З ячменем схожа ситуація, у 2020 та 2022 це 37% та 32% відповідно, у 2021 — 52%.
Крім цього, Agrohub аналізували дані щодо збуту кукурудзи, проте цю культуру реалізують зазвичай наступного року після збирання, тож вони не відображають остаточний результат збуту. До того ж, в останньому сезоні через несприятливі погодні умови кукурудза довго залишалась в полях. Отже станом на кінець 2022 її врожаю було реалізовано 48%, у 2021 — 51%, у 2020 — 71%.
Така сама затримка у збуті відбувається і з соєю, проте на зниження цифри в останні два років впливає тенденція збільшення її посівів. У 2022 війна ще більш розтягнула продажі у часі, проте загалом прогнози експертів щодо збуту цієї культури, що ще триває, досить позитивні. І до речі, цьогоріч за даними Мінагрополітики посіви сої у порівнянні з довоєнним роком зросли на 27,6%.
«Загалом під час дослідження ми були вражені, як гідно агробізнес зустрічає всі ризики. Виробники змогли прийняти ситуацію, адаптують робочі процеси, знаходять нові канали для реалізації продукції — в тому числі на внутрішньому ринку, змінюють структуру посівних площ, вводячи нішеві культури, зокрема гречку», — коментує Оксана Боброва, керівниця напряму Agrohub Benchmarking.
Також учасники опитування планували зменшення посівів кукурудзи і натомість збільшення у структурі ярого клину за рахунок соняшнику та сої. По факту так і відбулося — за даними Мінагрополітики, кукурудзи посіяно 4 тис га зараз і 4,7 тис га минулоріч, соняшнику — 5,3 тис га та 4,7 тис га відповідно, сої — 1,8 та 1,2 тис га. Якщо говорити про технічні культури — це збільшення посівів цукрового буряку, які станом на зараз вже більше, ніж торік (213 тис га та 178 тис га). Загалом план посівної у 13 млн га майже виконано, вона завершена.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом