Східна Європа переповнена зерном з України: напруження зростає
Заблоковані пункти перетину кордону та переповнені силоси – зростає напруження серед фермерів у Східній Європі, які кажуть, що наплив зерна з України загрожує їх бізнесу, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Bloomberg.
Польща та інші сусідні країни погодилися допомогти вивезти зерно з України на світові ринки після того, як російське вторгнення заблокувало експорт в 2022 році. Частина цієї пропозиції зараз накопичується в Східній Європі, і це загрожує місцевим виробникам.
Надлишок був створений вузькими місцями інфраструктури, а також фермерами, які зволікали з продажем агропродукції в 2022 році. Залишок зерна стає політичною проблемою, оскільки протести виливаються на вулиці.
Місцеві виробники тримали свій врожай в очікуванні підвищення цін після війни. Натомість ширший глобальний спад підштовхнув ціни до зниження, в результаті чого фермери в Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині та Болгарії зіткнулися зі зниженням доходів і намагалися вивільнити свої запаси до початку збору нового врожаю влітку 2023 року.
Політичні лідери, які спочатку поспішили підтримати Україну, починають нарікати.
«Ми повинні допомогти Україні в транспортуванні та продажу зерна в країни за межами ЄС. Але це не можна зробити за рахунок польських фермерів і місцевих ринків», – заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, який 4 місяці тому пропонував 20 млн доларів, щоб допомогти Україні експортувати зерно до Африки.
За його словами, Єврокомісія повинна обмежити обсяг поставок з України до Євросоюзу, оскільки це дестабілізує місцеві ринки.
Експорт агропродукції України на світові ринки все ще значно нижчий за довоєнний рівень, оскільки угода щодо вивезення зерна з чорноморських портів залишається нестійкою.
Вторгнення росії викликало занепокоєння щодо загострення кризи голоду, оскільки ціни на продукти харчування підскочили до рекордних рівнів, а величезна кількість українського зерна та рослинної олії залишилася в Україні. Уряди були змушені втрутитися, щоб забезпечити надходження поставок, а Східна Європа стала транзитним маршрутом. Хоча деякі порти знову відкрилися, темпи поставок стримані. Залізничний, автомобільний і річковий транспорт залишаються ключовими.
Імпорт до Польщі зріс до 2,45 млн тонн в 2022 році з лише приблизно 100 тис. тонн у попередні роки, що перетворилося на суттєве навантаження для залізничної мережі. Довелося міняти рухомий склад, тому що колії відрізнялися від українських, що затримувало перевезення. Пріоритет у потягах також надавався вугіллю, яке Польща була змушена імпортувати після заборони поставок з росії.
В червні 2022 року міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик сказав виробникам не продавати зерно, оскільки ціни навряд чи впадуть. Але орієнтовні ф’ючерси на пшеницю в Чикаго впали майже вдвічі порівняно з рекордами, досягнутими відразу після початку війни, оскільки величезні врожаї у інших ключових постачальників, таких як росія та Австралія, знизили напругу щодо дефіциту поставок.
Попит на імпорт зерна також зменшується в таких ключових регіонах, як Північна Африка – один із головних ринків пшениці ЄС – оскільки економічна ситуація там нестабільна, повідомили в Strategie Grains.
Фермери обіцяють відновити протести, якщо ситуація не покращиться протягом наступних 2-3 тижнів.
Невдоволення може мати політичні наслідки. В Польщі та Словаччині в 2023 році відбудуться вибори, і фермери є важливим електоратом. Лідирує в опитуваннях колишній словацький прем’єр, який відкидає санкції проти росії та постачання зброї в Україну. Болгарія перебуває в схожій ситуації. Польща прийняла понад 1 млн українських біженців і була одним із найбільших джерел військової та гуманітарної допомоги Києву.
Румунські фермери вирушили до Брюсселя, щоб протестувати перед будівлею Європейської комісії. Країна, один із найбільших виробників кукурудзи та пшениці в ЄС, з початку війни сприяла експорту понад половини українського зерна наземним транспортом.
За словами Развана Філіпеску, віце-президента Асоціації фермерських виробників у регіоні Добруджа, імпорт в 2022 році зріс до 570 тис. тонн із майже 0.
Президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що антикризовий фонд ЄС в розмірі 56 млн євро (61 млн доларів) для фермерів є недостатнім, а також критикує фонд за те, що він не враховує «величезні жертви», на які прийшла його країна.
В листі до президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн Болгарія та 4 країни ЄС, що оточують Україну (Польща, Угорщина, Румунія та Словаччина), наполягали на тому, щоб ЄС збільшив фінансову підтримку фермерам, розглянув питання про купівлю надлишкового зерна для гуманітарної допомоги або навіть обмежив імпорт з України.
Словаччина хоче, щоб ЄС співпрацював зі Всесвітньою продовольчою програмою ООН, щоб забезпечити транспортування українського зерна з країн-членів.
Тим не менш, українське постачання агропродукції також може зіграти певну роль у покритті будь-якого дефіциту в Європі. Посуха в ЄС влітку 2022 року спустошила внутрішній врожай кукурудзи, що призвело до необхідності додаткового імпорту, щоб заповнити прогалину. Проте поставки, ймовірно, зменшаться в найближчі місяці, оскільки війна вдарить по врожаю.
«Зменшиться весь експорт з України, в тому числі до ЄС, це зрозуміло», – заявив Алекс Ліссітса, виконавчий директор Ukrainian Agrobusiness IMC.
Також з’являються побоювання, що сама угода про транзит зерна може бути розірвана.
Тим часом напруження починає зростати. В Болгарії виробники зерна на 3 дні заблокували пункти пропуску на кордоні з сусідньою Румунією, вимагаючи компенсацій. Майже 80% врожаю соняшнику 2022 року залишається нереалізованим, а аграрії зберігають понад 3 млн тонн пшениці 2022 року, повідомив засновник Національної асоціації виробників зерна Болгарії Красімір Аврамов.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
В Україні борошно подорожчало на 50%
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом