Сергій Феофілов: зростання цін на газ та добрива підвищує ризики врожаю-2022 в Україні

Сергей Феофилов
UkrAgroConsult

Автори статей:

Глобальний дефіцит світового ринку добрив оцінюється на рівні 7 млн ​​тонн. Уже відомо про скорочення виробництва добрив у Норвегії, Нідерландах, Іспанії на 40-50%. У Німеччині в жовтні різко впало виробництво аміаку, там також не розуміють перспектив попиту та поведінки цін. А тому загалом за рік можна припустити скорочення виробництва добрив у ЄС.

Щорічне споживання аграрним сектором України аміачної селітри становить 2,1-2,2 млн тонн, карбамідно-аміачної суміші – трохи менше 1 млн тонн. У країні працює три ключові виробники добрив, один із них зупинився. Як поводитимуться два інші – збережуть обсяги випуску добрив чи скоротять – поки що незрозуміло. Ознаки дефіциту цієї продукції на ринку України видно і їх наявність надалі залежатиме, зокрема, від роботи цих підприємств.

Наскільки дефіцит буде гострим, зараз відповісти дуже складно. Ціни на газ зростають. І це не може не відбиватися на вартості добрив. Адже від 60 до 80% у їхній собівартості становить ціна на газ. І, звичайно, при такому величезному споживанні це позначиться на ціні продукції – зерна та олійних – які вирощуються з використанням добрив.

Зараз фермери мають непогану виручку від продажів – у 2020-21 році була хвиля різкого зростання світових цін на агропродукцію. Тепер цю хвилю наздоганяє інша хвиля – зростання цін на матеріально-технічні ресурси, насамперед на добрива.

Крім того, зараз саме той період, коли зазвичай розпочинаються закупівлі матеріально-технічних ресурсів на весняну посівну кампанію. Аміачна селітра у січні цього року коштувала 8 тисяч гривень за тонну, на кінець жовтня – 24-25 тисяч, а ще у середині жовтня ціна була 18-20 тисяч гривень. Зростання цін вражаюче.

Поки що враження таке, що ринок перебуває у стані паніки – адаптація ринку до абсолютно нової реальності в розпалі. І в нинішніх цінах на добрива, на мою думку, сильні спекулятивні моменти, тому ми допускаємо можливість корекції цін.

Великі агровиробники, очевидно, мають деякі запаси добрив. За нашими даними, фермерський сектор зараз дещо пригальмував закупівлю добрив. Покупці очікують більшої ясності на цьому ринку і цілком можливо, що через якийсь час зниження попиту також сприятиме корекції цін.

Але корекція визначатиметься цілою низкою факторів – і ціною на газ, і обсягом виробництва добрив, і напрямками експорту, джерелами імпорту добрив.

Ми вважаємо, що повною мірою зростання цін на газ і на добрива позначиться на вартості аграрної продукції, яка буде виготовлена ​​вже в сезоні 2022-2023. Тут, звичайно, не можна виключати якихось спекулятивних моментів на ринку зерна та продовольства, які можуть бути присутніми.

 

УкрАгроКонсалт

Позначки:, , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!