Розширення виробництва сої у світі може призвести до перевиробництва
Згідно з новим дослідженням CoBank’s Knowledge Exchange, швидке розширення потужностей з переробки сої в США для задоволення попиту на виробництво відновлюваного дизельного палива може призвести до перенастроювання та поставити під загрозу життєздатність нових, дорогих підприємств у довгостроковій перспективі.
За даними CoBank, соєва олія є найбільшою сировиною для виробництва біодизеля та має найбільший потенціал зростання завдяки достатній доступності на внутрішньому ринку порівняно з іншою сировиною.
У відповідь на це потужності з переробки сої в США зросли на 7% за останні три роки і, як очікується, зростуть на 23% у наступні три роки. Більшість цих коштів припадатиме на будівництво нових об’єктів, при цьому в найближчі три роки очікується будівництво 11 нових заводів. Очікується, що ще чотири заводи розширять потужності або переобладнані для переробки олійних культур.
“Застарілі переробні заводи з низьким рівнем боргу, як і раніше, будуть прибутковими в умовах різкого зниження рентабельності переробки”, – сказав Таннер Емке, провідний економіст CoBank з зерна та олійних культур. «Але нові дробильні заводи, побудовані з суттєво вищими витратами та відсотковими ставками, матимуть вищі витрати на беззбитковість. А заводи призначення, розташовані за межами регіонів вирощування сої, наражаються на більший фінансовий ризик через зростаючу залежність від транспорту для придбання сої».
Очікується, що рентабельність знизиться, оскільки ринок адаптується до збільшення внутрішніх потужностей з переробки сої та зростання глобальної конкуренції, повідомляє CoBank. Ціни на соєву олію опинилися під тиском з боку інших видів сировини, таких як імпортовані рослинні олії, яловичий жир та використана кулінарна олія.
Соєва олія є найбільш широко використовуваною сировиною для біодизельного палива, на її частку припадає близько 35% щомісячного споживання сировини. Але цей відсоток впав з 50% рік тому, оскільки збільшується використання інших олій, жирів та мастил.
Яловичий жир збільшився до більш ніж 20% від загального споживання кормів, тоді як жовтий жир і використана кулінарна олія становлять 20%.
Крім того, за даними CoBank, ймовірно, стійке зниження цін на соєвий шрот у міру зростання профіциту. У Сполучених Штатах кінцевими споживачами є переважно виробники свиней та птиці. Невідомо, чи вистачить внутрішніх запасів худоби, щоб поглинути додатковий соєвий шрот.
За даними CoBank, вищі витрати на сировину та невизначений споживчий попит загальмували очікування зростання тваринного білка. Виробництво тваринного білка в США стабілізується і ще не повернулося до рівня 2019 року.
“Виробники свиней і птиці є основними споживачами соєвого шроту, але їх співвідношення відносно невелике і дещо негнучке”, – сказав Брайан Ернест, провідний економіст тваринного білка в CoBank. «Враховуючи їх найкращі довгострокові перспективи зростання порівняно з іншими секторами, ми очікуємо, що інтегратори бройлерів матимуть найкращі можливості для використання зростаючих поставок соєвого шроту. Але можливості обмежені, а це означає, що експортні ринки матимуть все більшого значення».
Експорт соєвого шроту зі США виріс у 2023 році після історичної посухи, яка скоротила врожай сої в Аргентині. Якщо не брати до уваги аналогічних неврожаїв у Південній Америці, конкуренція за частку експортного ринку соєвого шроту найближчими роками посилиться. Це означає, що Сполучені Штати, ймовірно, доведеться конкурувати за цінами на ключових ринках, таких як Південно-Східна Азія, повідомляє CoBank.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
В Україні борошно подорожчало на 50%
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом