П’ять сценаріїв, які загрожують світовим ринкам в 2023 році
Після найгіршого року для фондових ринків за більш ніж десятиліття та краху облігацій, який не має собі рівних у цьому столітті, деякі інвестори не готові оптимістично розглядати зміни в 2023 році, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Bloomberg.
Оптимісти роблять ставку на центральні банки, які схиляються до зниження процентних ставок, а також на повний вихід Китаю із ізоляції через COVID-19. Інші очікують зростання ризиків, які можуть знову сколихнути світові ринки.
Нижче наведено п’ять сценаріїв, які загрожують принести більше проблем інвесторам в 2023 році.
1. Вкорінена інфляція
«Ринок облігацій очікує, що інфляція досить акуратно повернеться в норму через 12 місяців», – заявили у First Eagle Investment Management.
Але це може бути великою помилкою. За даними First Eagle Investment Management, існує реальний ризик того, що зростання заробітної плати та тиск з боку пропозиції, як, наприклад, підвищені витрати на енергоносії, продовжуватимуть сприяти зростанню споживчих цін.
Це виключає поворот до зниження облікових ставок ФРС США та ЄЦБ, хоч ринки очікують цього в середині 2023 року.
Можливі наслідки: подальше падіння акцій та облігацій, зміцнення долара та більше труднощів на ринках, що розвиваються.
Наступне питання: як вищі витрати на запозичення можуть викликати рецесію та як це вплине на інвесторів?
«ФРС не бачив інфляції, і в своїх прагненнях боротися з інфляцією, можливо, не побачить фінансової катастрофи. Цілком можливо, що ФРС недооцінює ризик фінансової катастрофи», – повідомили у First Eagle Investment Management.
2. Проблеми в Китаї
Китайські акції зросли приблизно на 35% від найнижчої позначки в жовтні через перспективу повного відновлення другої за величиною економіки світу після тривалих і суворих обмежень.
На противагу цьому оптимізму стоїть небезпека того, що система охорони здоров’я може бути перевантажена через сплеск інфекцій і зниження економічної активності. Переповнені лікарні викликали тривогу в останні тижні, і це супроводжувалося зниженням соціальної мобільності у великих містах.
«Крива зараження COVID-19 в Китаї зростатиме і досягне піку лише через 1-2 місяці після китайського Нового року», – повідомили у JPMorgan Chase.
Країні вдасться знову відкритися, але є ризик подальшого розвитку COVID-19.
Відновлення положення китайських акцій залишається крихким, і будь-яка перспектива порушення економічної активності знизить попит на товарних ринках, зокрема на промислові метали та залізну руду.
3. Війна в Україні
«Якщо війна загостриться і НАТО стане більш безпосередньо залученою до бойових дій і санкції посиляться, це призведе до більш складної ситуації», – заявили у Nikko Asset Management.
Вторинні санкції проти російських торгових партнерів, зокрема Індії та Китаю, посилять ефект поточних обмежень у небезпечний для світової економіки момент.
«Це стане серйозним шоком для світу щодо продовольства, енергії та інших товарів, таких як добрива, певні метали та хімікати», — повідомили у Nikko Asset Management.
Ще більш тривожним сценарієм було б використання Росією тактичної ядерної зброї – загроза, яка виглядає далекою, але цілком можливою. Це може одним махом припинити експорт української сільськогосподарської продукції.
4. Спад на ринках, що розвиваються
Багато інвесторів вважають, що у 2023 році долар ослабшає, витрати на енергоносії скоротяться – 2 фактори, які зменшать тиск на ринки, що розвиваються.
Будь-яка нездатність приборкати інфляцію зруйнує цей результат для валютних ринків, тоді як посилення бойових дій в Україні є лише одним із багатьох ризиків, через які ціни на енергоносії знову можуть різко зрости.
«Ми цілком можемо пережити ще один рік, коли ринки, що розвиваються, будуть відчувати труднощі, – заявили у AMP Services Ltd. – Долар США, який все ще буде міцним або, можливо, його курс зростатиме, буде працювати проти країн з ринками, що розвиваються, оскільки багато з них мають деномінований борг у доларах».
Наслідки цього сценарію будуть особливо гострими для країн, що розвиваються, яким доведеться нести ще більший тягар боргів у доларах.
5. Повернення COVID-19
Більш заразний або смертоносний штам COVID-19 або навіть існуючі варіанти можуть знову почати блокувати ланцюжки поставок, що вплине на інфляцію та сповільнить економічну активність.
«Ми вважаємо, що макроекономічний удар по зростанню світової економіки найбільше відчують великі економіки та країни, які більше залежать від торгівлі», – зазначили у JPMorgan.
Наразі у JPMorgan роблять ставку на те, що коронавірус продовжить відступати, і очікують, що негатив на ринках більше зосереджуватиметься на інвесторах, які визначають ціни в умовах рецесії в США та Європі.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
В Україні борошно подорожчало на 50%
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом