Війна в Україні та низька врожайність в ЄС погіршують баланс кукурудзи
UkrAgroConsult
Автори статей:
Україна
Кукурудза в Україні на даний момент все ще залишається в полях. Станом на 12 січня оброблено лише 85% площ, зібрано 23,5 млн т при середній врожайності 6,57 т/га. Основні області, які ще не завершили збирання цієї культури: Сумська (залишається ще 146 тис. га) та Полтавська (131 тис. га).
Повільні темпи збирання цієї пізньої ярої культури в Україні зумовлені війною, яка призвела до:
- дефіциту потужностей зберігання,
- повільних темпів експорту,
- високої вартості сушки та зберігання зерна,
- зростання вартості палива та інших МТР.
Через тимчасову блокаду українських портів на Чорному морі темпи експорту кукурудзи з України у 2022/23 МР демонструють нетипову динаміку: обсяги відвантажень в перші два місяці сезону перевищували середньостатистичні на фоні значних залишків старого врожаю, а зростання експорту в листопаді-грудні пояснюється поступовим скороченням експорту пшениці та ячменю, завдяки чому звільняються портові потужності.
росія
Станом на кінець грудня в росії було зібрано 14,8 млн т кукурудзи з 86% площ. Повільні темпи збирання в цій країні були викликані дефіцитом потужностей зберігання на фоні рекордного врожаю пшениці. Особливо це стосується південних регіонів, які найбільш наближені до морських портів, тому концентрація зерносховищ там найвища.
Сильні морози в Росії в січні 2023 року, швидше за все, ускладнять збір решти 14% площ кукурудзи. Урожай кукурудзи, ймовірно, становитиме 15,4 млн т, що трохи більше, ніж у 2021 році. Якість пізно зібраного зерна буде сумнівною.
Експортний потенціал російської кукурудзи досить високий через високі перехідні залишки минулого сезону (2021/22) і слабкий експорт у перші місяці сезону. Хоча врожай перевищує минулорічний, експорт кукурудзи за перші три місяці сезону (вересень-листопад 2022 року) був на 50% меншим, ніж за аналогічний період 2021 року.
ЄС
В ЄС ситуація зі збором кукурудзи кардинально відрізняється від ситуації в Україні та Росії. Урожай кукурудзи суттєво знизився через посуху, яка пошкодила пізні зернові. Загалом урожай кукурудзи в країнах ЄС у 2022 році на третину менший, ніж у 2021 році. Високі втрати, пов’язані з посухою, призвели до швидких темпів збирання, зниження внутрішнього споживання та зростання імпорту кукурудзи як з України, так і з Бразилії.
Зараз Румунія є лідером по вирощуванню кукурудзи в ЄС – близько 2,5 млн га. Однак падіння врожайності у 2022 році вдвічі скоротило виробництво кукурудзи приблизно до 7,5 млн т (13,5 млн т у 2021 році). Вплив Румунії на європейський ринок значно послабився в поточному сезоні 2022/23.
Подібне падіння врожайності зафіксовано і в інших країнах регіону – Угорщині, Словаччині. У той же час Болгарія і Словенія менше постраждали від посухи. Виробництво кукурудзи в Болгарії в 2022 році впало на 24% в порівнянні з минулим роком, площі під кукурудзою в Словенії незначні.
Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «AgriPriceMentor» від УкрАгроКонсалт.
Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.
Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом