Порти Дунаю будуть альтернативою портам Одеси навіть після закінчення війни – думка
Рішення українських зерновиків нарощувати перевезення сільгосппродукції через порти на річці Дунай, не покладаючись на “зерновий коридор”, дозволить диверсифікувати логістику і створити запасні шляхи збуту врожаю навіть після закінчення війни. Про це розповів заступник директора департаменту комерційної роботи “Укрзалізниці” Валерій Ткачов в коментарі виданню “Delo.ua“.
За його словами, через повномасштабне російське вторгнення Україна тимчасово втратила контроль над портами Маріуполя і Бердянська, не працюють порти Миколаєва та Херсона, а експорт через три порти Великої Одеси не працює з 29 червня через саботаж російських інспекторів, які не впускають судна в “зерновий коридор” для завантаження.
При цьому напрямок логістики по Дунаю був актуальним і до початку війни – тоді з серпня до грудня в напрямку портів Великої Одеси стояли черги з вагонів і автомобілів з зерном. Тому у аграріїв була альтернатива не чекати місяць в черзі до Одеси, а поїхати на Ізмаїл і швидше експортувати врожай, хоча такий шлях і обходився дещо дорожче.
Крім того, експерт попереджає, що і після гарячої фази війни країна-агресор продовжить наносити шкоду українській інфраструктурі, наприклад, мінувати морські торгові шляхи.
“Війна – це надовго, ще наші діти, мабуть, будуть це “розхльобувати”. Тому краще зараз будувати всі опції і думати про майбутнє, бо в будь-який момент Росія може знову піти війною, знову вце заблокувати, і нам знову залишиться лише Дунай”, – пояснює Валерій Ткачов.
Таким чином, якщо РФ виконає свої погрози і вийде з Чорноморської зернової угоди, Україна зможе легко перевозити більше 3 млн тонн агропродукції на місяць, якщо вдасться організувати рейдову перевалку зерна. Якщо до цього додати 0,5-1 млн тонн експорту залізницею, то за рік можна вивезти приблизно 44 млн тонн, що приблизно відповідає експортному потенціалу на нинішній рік.
Нагадаємо, що дія “зернової угоди”, укладеної в липні 2022 року з Туреччиною та ООН окремо Україною та РФ, наразі продовжена до 17 липня року поточного. Втім, російські представники заявляли, що мають намір з угоди вийти.
Раніше в РФ наполягали, аби Україна для продовження дії угоди відновила транзит російського аміаку через свою територію, а Україна – відповідно, гарантій від ООН того, що угода працюватиме нормально, якщо Київ транзит російського аміаку дозволить. Однак у червні відповідний аміакопровід почав потрапляти під обстріли на території Харківської області, зокрема з наслідками у вигляді розгерметизації, тобто непридатності до використання.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом