Подорожчання нафти призвело до зростання цін на газ та азотні добрива
Нафтові котирування протягом місяця поступово дорожчають на тлі заяв про скорочення видобутку у серпні Саудівською Аравією на 1 млн барелів та рф на 500 тис барелів, а також на оптимістичних новинах щодо економіки Китаю та світу.
Вчора МВФ підвищив прогноз глобального ВВП на 2023 р до 3% (з2,8% у квітні) завдяки покращенню макроекономічних показників у США.
Влада Китаю оголосила про заходи для підтримки економічного зростання, тому ринок сподівається на активізацію попиту на енергоносії в країні.
Вересневі ф’ючерси на нафту марки Brent на біржі ICE за тиждень виросли на 5% до рекордних 83 $/барель, додавши за місяць 12,6%, хоча ще у квітні вони торгувалися по 25 $/барель.
Ринок побоюється, що Україна може атакувати портову інфраструктуру рф у відповідь на обстріли зернових терміналів в Одесі та Рені.
Слідом за цінами на нафту спотова ціна газу в Європі виросла на 11,2%, і станом на 25 липня на хабі TTF в Нідерландах складала 359,9 $/за тисячу кубометрів для контрактів з постачанням «на день вперед».
Європа продовжує закачувати газ у сховища, і рівень запасів наразі складає 83,74%, що на 15% перевищує середній 5-річний показник на цей період. В разі збереження таких темпів протягом усього літа до кінця вересня сховища вдасться заповнити на 90%.
Ціни на газ в Європі почали падати на початку року на тлі аномально теплої зими та значних запасів газу у сховищах. Зараз в ЄС обговорюють можливість зберігання газу в Україні, яка може стати найбільшим газовим хабом в Європі.
На тлі подорожчання газу компанія Ostchem з 24 липня 2023 р підвищила ціни на селітру на 1000 грн/т, хоча попередньо планувала підняти ціни ще більше.
Наразі заводи Рівне-Азот та Черкаси-Азот відвантажують добрива за такими цінами (з ПДВ) на умовах EXW (самовивезення з заводу) та СРТ (з доставкою вагонами на станцію, без розкредитації вагонів):
- аміачна селітра – 17500 грн/т,
- ВАС – 14200 грн/т,
- КАС – 16000 грн/т,
- карбамід – 22500 грн/т.
Ціни на автомобільну доставку КАСу в радіусі 300 км від заводу або від порту МСП Ніка-Тера (з розрахунку відстані автошляхами) включають вартість доставки.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом