Окупанти вирішили вкрасти зерно з бразильського судна в Маріуполі
російські окупаційні війська та призначені окупантами «керівники» мають намір украсти вантаж пшениці з судна Lady Augusta (прапор — Ямайка) бразильського судновласника.
Як повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у Telegram, це судно з лютого 2022 року перебуває в Маріупольському порту.
«Цікава історія мародерства в порту топ-колаборантів області та російських міністрів стала відома завдяки нашим інсайдерам. У Маріупольскому порту після початку вторгнення 24 лютого 2022 застрягло судно Lady Augusta під прапором Ямайки з судовласником з Бразилії, завантажене 3 тис. т зерна пшениці. Після повної окупації до сьогодні воно залишається пришвартованим біля причалу №7 Маріупольського порту», — розповів він.
За словами Андрющенка, спочатку розглядалася можливість вигнати судно, але через належність до Бразилії — не наважились, «бо тут вже тхне міжнародним скандалом від потенційно цікавої росії країни».
«Тому судно залишили, а от зерно вирішили вкрасти. Причому — на свою приватну кишеню», — зазначив Андрющенко.
Тому 21 квітня 2023 року «голова уряду ДНР» Євген Солнцев направив на адресу заступника голови російського уряду Марата Хуснулліна клопотання №3028/ЕС, де просить надати дозвіл на вивантаження 3 тис. т пшениці в Маріупольському порту з судна Lady Augusta.
«Зазначаючи, що власники цього зерна невідомі, бо не звернулись до «ДНР». А само зерно не відповідає російському держстандарту та взагалі негодяще. Здавалося б, усе штопане білими нитками, бо яка вам різниця, що там за зерно в чужому судні, якщо воно негодяще. Але — ніт. Всі роблять вигляд, що все це правда. Тому що навіть з тексту стає зрозумілим, хто ще в долі — міністр сільського господарства рф Дмитро Патрушев та заступник транспортного прокурора Південної транспортної прокуратури Сергій Дмітрієв. Коло мажоритарних співучасників піратства замкнулося», — розповів Андрющенко.
За його словами, прямо зараз неподалік Lady Augusta пришвартоване чергове судно РМ3 аккурат до 5 тис. т обсягом, а днями в порт гвинтокрилом прилітали чергові топ-чиновники з росії.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом