«Нібулон» перевіз майже 30 тис. т зерна вагонами від USAID
У серпні агрохолдинг «Нібулон» отримав перші зерновози у межах проєкту USAID. Ними він перевіз майже 30 тис. т зерна. Про це пише Rail.insider із посиланням на інформацію компанії.
Завдяки допомозі USAID «Нібулон» придбав 50 сучасних вагонів-хоперів. Зараз компанія вивозить ними зерно із заблокованих річкових портів до портів Дунаю, потім перевантажує на баржі та доправляє до 25 країн світу.
«Завдяки допомозі від проєкту USAID ми створили альтернативний маршрут — з річкових портів возимо зерно вагонами до морських портів. Возити зерно автомобілями дуже дорого. В одну вантажівку можемо завантажити 20 т зерна. При цьому в один вагон — до 70 т. Оскільки ми отримали 50 вагонів, то сформували з них потяг. Якби ми продовжували вивозити зерно автомобілями, витрати компанії були б більшими, що позначилося б на закупівельній ціні, яку ми пропонуємо фермерам, або нам би довелося закрити термінали. Тож в умовах війни та спроб блокування РФ роботи портів це суттєва допомога для нас як для агроекспортерів», — розповів директор із взаємодії з органами влади «Нібулону» Михайло Різак.
Від серпня, коли компанія отримала перші вагони-хопери, ними перевезено майже 30 тис. т українського зерна.
«Таким чином потяг із 50 вагонів уже 10 разів проїхав різними маршрутами, доставляючи зерно з річкових портів до морських, подолавши шлях у 15 тис. км. Так компанія забезпечує роботою майже 400 працівників річкових терміналів, продовжує працювати заради економіки країни, допомагати українським фермерам продавати зерно, яке далі йде для закордонних покупців, і разом із ними забезпечувати світову продовольчу безпеку», — наголошується у дописі.
Зауважується, що з новими зерновозами від проєкту USAID вагонний парк «Нібулону» становить 212 одиниць. Таким чином обсяг парку компанії зріс майже на 25%. Наступного року агрохолдинг має намір продовжити співпрацювати із понад 3 тис. фермерських господарств та планує експортувати від 200 до 300 тис. т зерна щомісячно, що становить понад 7% від загального експорту.
Як повідомлялося раніше, «Нібулон» отримав 50 вагонів-хоперів завдяки допомозі USAID.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
В Україні борошно подорожчало на 50%
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом