Напередодні переговорів щодо зернової угоди Україна отримала підтримку Китаю та забезпечила страхування судів, що заходять до українських портів
Україна продовжує переговори з ООН та Туреччиною щодо продовження дії «зернової угоди» після 19 березня щонайменше на рік, а не на 120 днів, як раніше, та задіює всі можливі важелі тиску на рф. Крім того, Україна пропонує включити до угоди можливість експорту з портів Миколаєва, а до переліку продукції, що відвантажується коридором – руду та метал.
Китай 24 лютого оприлюднив свій план щодо врегулювання «українського питання», в якому окремим пунктом підкреслив необхідність дотримання всіма сторонами зернової угоди про експорт зерна Чорним морем, підписаної Україною, Туреччиною, ООН та рф. Зазначається, що запропонована Китаєм ініціатива міжнародного співробітництва у галузі продовольчої безпеки дозволить вирішити проблему глобальної продовольчої кризи.
Верховна Рада України 24 лютого прийняла зміни до Держбюджету на 2023 р, якими передбачила компенсацію (страхування) для власників морських судів та тих, що рухаються внутрішніми водами, в разі їх пошкодження або знищення росіянами. Передбачений обсяг компенсацій складає 20 млрд грн, а кошти дозволено буде використати з Дорожнього фонду.
У ВР сподіваються, що страхові випадки не трапляться, проте прийнята норма дозволить знизити ризики зупинки аграрного експорту, якщо рф саботуватиме роботу зернового коридору. Крім того, гарантована компенсація знизить вартість перевезень не лише зерновим коридором, але й Дунаєм.
Вже рік Україна опирається відкритій агресії рф, і з допомогою країн Заходу посилила армію та звільнила частину окупованих територій, зокрема Херсон, що дозволило відсунуту бойові дії від Миколаєва.
Командувач ВМС ЗСУ віце-адмірал О. Неїжпапа вважає, що лише завдяки витісненню ворожих кораблів на відстань 100-150 морських миль від узбережжя України рф була змушена погодитись на роботу «зернового коридору» у Чорному морі.
Тому позиція України на переговорах досить сильна, а прийнятий ВР закон про гарантовані виплати судновласникам в разі пошкодження судів свідчить про те, що Україна готова продовжувати експорт навіть в разі виходу рф із зернової угоди.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом