Найбільший агрохолдинг України втратив майже 15% землі через російське вторгнення. Як працює Kernel в умовах війни

Kernel Holding Кернел

Через російське вторгнення врожай зернових та олійних культур в Україні скоротиться на 35-40%. Про це найбільший агрохолдинг України Kernel попередив інвесторів у фінансовому звіті за пів року (що закінчився 31 грудня 2021) опублікованому на сайті компанії. Forbes обрав головне про те, як працює Kernel в умовах війни

  • Через війну кількість землі, придатної для весняної посівної, скоротилася на 39% до 4,7 млн гектар. Незважаючи на фінансову підтримку держави фермерам не вистачатиме насіння та добрив, а це означає, що урожайність з гектара знизиться і світові ціни на продукти харчування зростуть, попереджають у Kernel. Минулого року Україна забезпечувала 14% світового ринку кукурудзи, соняшникової олії та інших продуктів харчування.
  • Війна істотно змінила бізнес-процеси в Kernel. З 11 областей, де розташовується земельний банк агрохолдингу, чотири області повністю або частково тимчасово окуповані російськими військовими (Харківська, Миколаївська, Чернігівська та Сумська). Всі важливі активи компанія застрахувала від ризику війни, але лише на 28% від їхньої балансової вартості.
  • У Kernel розповіли Forbes, що на момент публікації звіту 72 000 гектарів окуповані або знаходяться в прифронтовій зоні (14,5% від усього земельного банку компанії). «Ситуація постійно змінюється. Якісь території звільняються, якісь навпаки», — зазначають у компанії. Для порівняння, МХП 21 березня повідомляв інвесторам, що холдинг не контролює 15 000 гектар з 335 000 гектар.
  • Компанія заспокоює інвесторів, що жоден із важливих інфраструктурних об’єктів сильно не постраждав. Було знищено активи на $0,6 млн (які саме у звітності не уточнюється). На тимчасово непідконтрольних територіях знаходяться два із семи олійноекстракційних заводів приколотнянський та вовчанський (Харківська область) та елеватори на $49 млн. «Ці активи не сильно постраждали і їх можна буде використати в майбутньому», — йдеться у звітності.
  • На тимчасово захоплених російськими військовими територіях залишилося приблизно 15% запасів урожаю компанії та товарно-матеріальних запасів (техніка, паливо, засоби захисту рослин, насіння тощо) на $182 млн.
  • Компанія має намір провести весняну посівну на 422 000 га із загального земельного банку в 494 000 га (на 88 000 га вже розпочалися роботи). В агрохолдингу кажуть, що значною мірою забезпечені паливом, насінням та добривами. «Робітники в режимі очікування готові до початку весняної посівної в регіонах, підконтрольних Україні та не порушених воєнними діями», – йдеться у звіті. Компанії не вистачає засобів захисту рослин, через це зміниться технологія посіву і врожайність буде меншою, ніж зазвичай.
  • У березні компанія попросила у банків відкласти погашення зобов’язань із позик на суму $866 млн на кінець вересня 2021 року. Це пов’язано з тим, що компанія не може продавати ті ж обсяги товарів як минулого року та через зупинку експорту морським шляхом. Kernel призупинив експорт та закупівлю у фермерів зернових та олійних культур, переробку насіння. Kernel перебудовує логістичні маршрути шукає нових контрагентів, «але ефективність цих рішень поки що не зрозуміла», – наголошується у звітності.
  • Агрохолдинг евакуював співробітників та членів їхніх сімей за кордон, запустив спеціальну матеріальну підтримку працівників, які були мобілізовані до ЗСУ – 850 осіб. У 2021 році у компанії працювало 11 000 осіб. Усім співробітникам зарплату за березень виплатили авансом. В результаті бойових дій загинули 4 співробітники Kernel.
  • Kernel розгорнув гуманітарну діяльність. Передав соняшникову олію та понад 5000 тонн продовольчої пшениці на потреби пекарень. Закуповує та роздає консерви, медикаменти, бронежилети, каски, прилади нічного бачення, супутникові телефони, планшети, дрони військовим та теробороні.
  • Керівництво холдингу не стало прогнозувати результати діяльності компанії «з огляду на невизначеність, що панує в Україні через російське вторгнення».

Контекст

Kernel – найбільший агрохолдинг України. 39,16% акцій компанії належить засновнику . У 2021 році Kernel був найбільшим агрохолдингом країни із земельним банком 514 000 га. Політика компанії була спрямована на оптимізацію земель. Компанія прагнула залишити в орбіті лише ефективні землі, які можна зручно поєднати логістичними маршрутами. Наразі земельний банк компанії знизився до 494 000 гектарів.

Консолідований виторг агрохолдингу за пів року 2022 фінансового року (липень-грудень 2021 року) збільшився на 42% до $3,2 млрд порівняно з аналогічним періодом минулого року. EBITDA зросла на 9% до $608 млн. У другому кварталі Kernel експортував 3,5 млн тонн зерна, що на 45% більше, ніж у другому кварталі минулого року (59% експорту — зерно закуплене у інших фермерів, решта — виробництво аграрного дивізіону компанії). У першому півріччі частка Kernel в експорті зерна становила 17,5%. Для порівняння, за весь 2021 рік частка компанії в експорті була 18%.

 

Forbes

Позначки:

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!