На ринку Алжира російське зерно активно витісняє французьке

Джерело:  GrainTrade
Алжир

Франція ще раз втратила свою колишню колонію – Алжир, але тепер не в сенсі територій, а в плані ринку збуту зерна. Якщо раніше Алжир купував переважно французьку пшеницю, то зараз він переорієнтувався на поставки з рф.

За підсумками першої половини сезону 2023/24 основним постачальником пшениці до Алжиру стала рф, посунувши на друге місце країни ЄС.

Причиною цього експерти вважають зміни, внесені французькою владою до специфікацій по зерну, якими дозволений вміст зернових домішок підвищили з 0,5% до 1%, що не сподобалося покупцям.

Крім того, Національна агенція санітарної безпеки Франції заборонила популярний інсектицид фосфін, хоча уряди країн Північної Африки (Алжиру, Марокко, Тунісу та Єгипту) вимагають обов’язкової обробки зерна проти шкідників.

Ще рік тому видання Express писало, що «Франція щороку експортує 11,5 млн т зерна на суму 3,8 млрд євро, і стала четвертим постачальником зерна у світі після скорочення поставок з України та рф внаслідок військових дій».

Проте, отримавши короткотермінову перевагу на ринках, країна не змогла витримати конкуренції. У підсумку, влада скасувала заборону на використання фосфіну, але час було втрачено. Імпортери розцінили спроби зміни правил «на ходу», як інструмент тиску, особливо з огляду на складні стосунки між урядами Франції та Алжиру.

Алжирські експерти підтверджують, що «економічні переваги підкреслені політичними чинниками, і Франція може використовувати зерно, як елемент тиску, тоді як у стосунках з рф такого ризику немає».

Якщо у жовтні 2021 р Франція експортувала до Алжиру 650 тис т пшениці, то у жовтні 2022 р – вже 1,05 млн т, але у жовтні 2023 р експорт зменшився до 157 тис т.

При цьому Алжир збільшив імпорт російської пшениці з 28 тис т у 2021/22 МР до 2,1 млн т у 2022/23 МР, увірвавшись до ТОП-5 основних покупців російського зерна. У 2023/24 МР Алжир вже придбав в рф 1,6 млн т пшениці, а до кінця сезону може імпортувати ще 3 млн т, оскільки потенціал алжирського ринку складає 8 млн т.

Серед постачальників ячменю, якого Алжир купує 700-800 тис т на рік, рф також стала лідером, поставивши у поточному сезоні вже 237 тис т.

Малійський портал Maliactu повідомляє, що «рішення диверсифікувати джерела поставок було прийняте задля забезпечення продовольчої безпеки. Пшениця з рф не лише дешевша, ніж французька, але й має кращу якість. Втрата алжирського ринку негативно вплине на сільське господарство та економіку Франції. Зміна торговельних відносин між країнами свідчить про початок значних геополітичних та економічних змін у регіоні».

Пшеницю твердих сортів Алжир зараз купує переважно в Канаді, оскільки в рф діє заборона на експорт такого зерна. Проте після її скасування Алжир може активізувати імпорт твердої пшениці з рф, ціни на яку значно нижчі, ніж на канадську або американську.

Тому фахівці вважають, що у перспективі рф може збільшити поставки своєї агропродукції до Алжиру до 1,5 млрд $.

Позначки:, , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!