На Кіровоградщині вдалося планово завершити посівну кампанію

Джерело:  Гречка
сев

На Кіровоградщині вдалося завершити посівну кампанію планово – до 1 червня. Цьогоріч в області основними культурами стали соняшник і ріпак, а також дещо збільшили обсяги вирощування овочів і баштанних через дефіцит на внутрішньому ринку.

Про це повідомила директорка департаменту агропромислового розвитку ОВА Валерія Фурманова, передає кореспондентка «Гречки».

Цьогоріч в області ярими зерновими культурами і кукурудзою засіяли загалом 403,4 тисячі гектар, з яких:

  • ярий ячмінь – 47 тисяч гектар,
  • горох – 16,1 тисячі га,
  • яра пшениця – 8,6 тисячі га,
  • зернова кукурудза – 320,1 тисячі га.

«Зріст посівів соняшника є очікуваним, адже ми це планували ще минулого року. Ця культура показує найвищу рентабельність. Така ж ситуація і по ріпаку, якого засіяли навіть трохи більше, ніж планувалося», – розповіла Валерія Фурманова.

У порівнянні з 2022 роком зменшилися обсяги посіву озимих зернових на 40 тисяч гектарів: це пов’язано також з рентабельністю культури та не загрожує продовольчій безпеці регіону.

Щодо картоплі, овочів та баштанних, то у 2023 році на Кіровоградщині їх засіяли дещо більше, ніж минулого року. Це пов’язано із дефіцитом цих продуктів на внутрішньому ринку, який спричинений тимчасовою окупацією росіянами частини південних територій України.

«Ми маємо імпортні овочі в торговельних мережах, але ж ми бачимо їхню ціну. Та ми сподіваємося на гарні врожаї, перспектива є», – додала Вікторія Фурманова.

Загалом в області приблизно 20-25 підприємств, які займаються вирощуванням овочів та баштанних. Тож зріст в основному стався за рахунок збільшення площі посівів цими підприємствами. Водночас деякі фермери вирішили змінити напрям і перейшли з зернових на овочі. Наприклад, фермер у Кропивницкому районі раніше ирощував соняшник, який дає більше прибутку.

«А цього року цей фермер приняв для себе принципове рішення і засіяв все поле у 36 гектарів овочами і баштанними. Для підприємств таке переорієнтування потребує багато зусиль, та ми плануємо поступово збільшили вирощування овочів. Тим паче, що наразі діють державні програми підтримки цієї галузі», – уточнила директорка департаменту аграрного розвитку.

Щодо проблем, з якими стикнулися фермери і аграрні підприємства під час цієї посівної кампанії, то основною залишається брак робочої сили, адже багато працівників приєдналися до лав української армії.

«Бронювання працівників є і воно працює, та його недостатньо для забезпечення всієї потреби в робочій силі», – уточнила директорка департаменту.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!