Молоко почало дешевшати в Україні

молоко

Молоко-сировина дешевіє в Україні через збільшення обсягів її виробництва навесні та появі надлишків на ринку. Молокопереробним підприємствам потрібно менше сировини в умовах сповільнення експорту та скорочення споживання молочних продуктів на внутрішньому ринку. Стабілізації закупівельних цін може посприяти подальша девальвація гривні та нарощення поставок молочних продуктів в Європу, – повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 5 березня склала 14,38 грн/кг без ПДВ, що на 12 коп. менше ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 13,50 до 15,00 грн/кг без ПДВ. Верхня межа цінового діапазону не змінилася, а нижня межа знизилась на 50 коп. за останній місяць

Вищий ґатунок в середньому коштує 14,38 грн/кг без ПДВ (-12 коп.). Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 13,50 до 15,00 грн/кг без ПДВ. Порівняно до результатів моніторингу першої половини березня, нижня межа цінового діапазону скоротилася на 50 коп., а верхня межа не змінилася.

Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,52 грн/кг без ПДВ, що на 5 коп. менше порівняно до ціни в першій половини березня. Мінімальна ціна в господарствах склала 12,75 грн/кг, а максимальна ціна – 14,10 грн/кг. За останній місяць нижня межа цінового діапазону знизилась на 25 коп., а верхня межа впала на 18 коп.


Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків склала 14,09 грн/кг без ПДВ, що на 2 коп. менше ніж місяць тому.


Георгій Кухалейшвілі зауважує, що молоко-сировина дешевіє в Україні в умовах збільшення його пропозиції на внутрішньому ринку. Збільшенню обсягів надою сприяла відносно тепла весна цього року. Порівняно до 5 березня молоко екстра та вищого ґатунку подешевіло на 0.8%. Найбільше знизилася ціна в господарствах населення, де не тільки виросли обсяги виробництва, але й погіршилася якість молока-сировини. З лютого молоко продовжує дешевіти на спотовому ринку. Станом на початок квітня в Україні існують надлишки молока-сировини, що також сприяє зниженню цін.

Молокопереробним підприємствам потрібно менше сировини через сповільнення експорту молочних продуктів та зменшення їх споживання населенням України в період Великого посту. Водночас, викликом для українських переробників та фермерів є велика пропозиція імпортних сирів на внутрішньому ринку, які складають конкуренцію продукції вітчизняних виробників. На відміну від більшості європейських країн, сусідня Польща збільшує обсяги виробництва та переробки молока-сировини. Україна входить в трійку найбільших ринків збуту для польських виробників молочної продукції. Поки імпорт молочних продуктів в Україну буде більшим ніж експорт, він буде стримувати попит на сировину з боку вітчизняних переробників і стримувати ріст закупівельних цін.

Ймовірно, що закупівельні ціни можуть стабілізуватися на початку травня на фоні збільшення споживання молочних продуктів під час православного Великодня. Скоріш за все, молокопереробні підприємства утримаються від перегляду цін на молоко-сировину в сторону зниження за умови подальшої девальвації гривні і збільшення розриву в ціні на сировину в Україні та ЄС. Якщо молоко в Україні коштуватиме суттєво дешевше ніж в Європі, тоді можуть з’явитися сприятливі умови щодо збільшення експорту біржових товарів, а українським переробникам знадобиться більше сировини для виконання замовлень від зарубіжних клієнтів. Сьогодні Україна має обмежений доступ на альтернативні Європі та пострадянським країнам ринки збуту молочної продукції і тому виробляти біржові товари поки не є рентабельним.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!