Кукурудза рахується, коли отримуєш урожай на рівні 10 т/га — аграрій
Заробляти на кукурудзі по 90 центів з вкладеного долара великого бажання ні у кого немає. Про це в інтерв’ю на Latifundist.com розповів Айварас Абромавичус, співвласник холдингу «Агро-Регіон», пише Kurkul.com.
Торік у холдингу кукурудзою засіяли майже 16 тис. га, цього року буде менш як 5 тис. га. За рахунок зменшення частки кукурудзи планують збільшити площу посівів сої та соняшника.
Як зазначив Айварас Абромавичус, прибутки на кукурудзі рахуються, коли врожайність не менше 10 т/га.
«Коли ти отримуєш урожай на рівні 10 т/га, з цим можна миритися. Та ніхто не може гарантувати таких цифр кожного року. А заробляти по 90 центів з вкладеного долара великого бажання ні у кого немає», — пояснив аграрій.
Крім того, за його словами, при вирощуванні дешевих культур, таких як кукурудза і пшениця, завжди високі логістичні витрати й відповідні ризики. У цих культур витрати на логістику можуть сягати 50% від кінцевої ціни продажу. У той час, як витрати на логістику сої або ріпаку на тому ж маршруті — 25% від кінцевої ціни.
«Хоча на кукурудзу ми все одно дивимось — обережно, але з позитивом. Тобто в душі залишаємось «кукурудзяниками». До речі, у двох із трьох регіонів України, де ми займаємось сільським господарством, рівень вологи ґрунту зараз на рекордному рівні за останні 18 років. Тож сподіваємось, з кукурудзою і наступного сезону все буде добре», — додав Айварас Абромавичус.
Аграрій запевняє, що у сої та ріпаку є свої ризики.
«З ріпаком, наприклад, любові з першого погляду у нас не вийшло. Сім років тому, коли почали його вирощувати, результат нас не вразив і не дав великих сподівань. Але минулого року картина була вже зовсім іншою — і врожайність, і ціна, і кінцевий результат. Все відносно», — пояснив співвласник холдингу.
Щодо альтернативних культур, таких, наприклад, як цукровий буряк, аграрій ставиться з обережністю.
«До буряку придивлялися. Навіть планували засіяти ним до 1 тис. га і вирощувати по давальницькій схемі. Але в підсумку утримались. З’ясувалося, що є проблеми зі збутом цукру. Потенційні покупці в Польщі та Литві відмовились підписувати форвардні контакти, або погоджувалися на умовах грабіжницького дисконту. І зараз, дивлячись на обмеження імпорту українського цукру до Євросоюзу, бачимо, що не помилилися», — поділився Айварас Абромавичус.
На його думку, ринок цукру дуже волатильний. Так само як, наприклад, ринок гречки, або цибулі. Тому підлаштуватися під ці культури досить важко.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом