Казахстан у 2023 році збільшив експорт соняшникової олії у 1,6 рази
Казахстан за підсумками 2023 року поставив на зовнішні ринки 364,4 тис. тонн соняшникової олії, що у 1,6 раза перевищує показник 2022 року, повідомив прем’єр-міністр республіки Олжас Бектенов.
У вартісному вираженні обсяг постачання минулого року дорівнював $321,1 млн. Основні імпортери – Таджикистан, Узбекистан, Афганістан і Китай, йдеться в оприлюдненій відповіді Бектенова на депутатський запит.
На частку нерафінованої олії припало 316,2 тис. тонн (87% усіх поставок), рафінованої – 48,2 тис. тонн (13%).
У Казахстані діє понад 60 підприємств із переробки соняшнику загальною потужністю 3 млн. тонн на рік. У 2023 році валовий збір насіння соняшнику склав 1,2 млн. тонн, переробні підприємства завантажені на 40% від своїх потужностей.
Бектенов нагадав, що з лютого минулого року в Казахстані діє експортне мито на соняшник у розмірі 20%, але не менше 100 євро за тонну.
“В результаті введення мит на вивіз соняшнику (…) виробництво олії зросло з 331,1 тис. тонн до 534,1 тис. тонн. На внутрішньому ринку відбувається імпортозаміщення рослинної олії. За 2023 рік імпорт олії соняшникової знизився на 17% і становив 89,1 тис. тонн”, – наголошується в документі.
Прем’єр наголосив, що із запровадженням експортного мита на вивезення насіння соняшника стабілізувалися ціни на соняшникову олію на внутрішньому ринку.
“У виробництва соняшникової олії є ще й побічний цінний продукт – шрот (макуха). З нього виходить корм для худоби для суміжних галузей, таких як птахівництво, тваринництво та виробництво комбікормів. Так, експорт макухи з насіння соняшнику в 2023 році зріс на 72% порівняно з 2022 роком і становить 295,9 тис. тонн”, – уточнюється у відповіді на депутатський запит.
Казахстанська макуха в тому числі поставляється в такі країни як Іран, Латвія, Китай, ОАЕ, Оман, Корея.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом