ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» зменшив частку зернових вантажів в обробці
Частка зернових вантажів у номенклатурі обробки ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» (ІЗМ МТП) з початку 2023 року скоротилася до 25% із майже 40% торік. Про це повідомив директор підприємства Андрій Єрохін.
«Тобто зараз зерновий вантажопотік не є для ДП «ІЗМ МТП» переважним, на відміну від інших дунайських портів. Чому? Річ у тім, що деякі підприємства, які спочатку перевантажували своє зерно в нашому порту, тепер використовують для перевалки власні склади та виробничі потужності. Відповідно, ми втратили частину зернового вантажопотоку», — сказав очільник підприємства.
Водночас, наголосив він, держстивідор обробляє багато тарно-штучних вантажів та вантажів у біг-бегах (боксити, добрива, хімічні вантажі тощо). Через Ізмаїльський порт йде багато імпортного гіпсу, який необхідний для будівельно-відновних робіт, а також перевантажується продовольство.
На експорт, як і в попередні роки, ІЗМ МТП відвантажує залізорудну сировину, її обсяги зростають. Цей вантаж йде до чорноморського порту Констанца (Румунія), після чого його доправляють кінцевим споживачам — до Індії та Китаю.
Проте порівняно з 2022 роком перевалка залізорудної сировини трохи скоротилася. «Річ у тім, що після російських обстрілів, які були особливо активними у листопаді минулого року, ми простоювали до березня–квітня», — зазначив Андрій Єрохін.
Перевантаження окатишів станом на середину травня 2022 року збільшилося до 560 тис. т із 306 тис. т на аналогічну дату попереднього року.
«Разом із тим за обсягами перевалки аглоруди ми випереджаємо графік, так би мовити. Але значний обсяг залізорудного концентрату йде залізницею прямо на Галацький металургійний комбінат — ізмаїльський напрямок просто не справляється з такою кількістю цієї сировини. Водночас порт Ізмаїл сьогодні переробляє багато експортного та імпортного металу. Переважно ми перевантажуємо продукцію українських металургійних заводів, які продовжують свою роботу», — додав керівник ІЗМ МТП.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом