До якого часу можна сіяти ярі зернові — радять польські фахівці
Посівна-2023 як в Україні, так і в Польщі триває складно. Аграрії сусідньої країни скаржаться на затяжні дощі й недостатні температури. Як зазначає видання Farmer.pl, у багатьох регіонах Польщі не вдається посіяти ярі зернові, а терміни спливають.
У повідомленні наголошується, що наразі немає умов для сівби ярих зернових. Ґрунт холодний, температура повітря загалом відносно низька, а часті опади унеможливлюють вихід в поле.
«Звісно, календарні терміни в сільському господарстві не є найкращим і не єдиним визначником дати сівби. Однак граничні дати вже є приводом для роздумів. Загальною тенденцією останніх років є зволікання з сівбою озимих культур і прискорення сівби ярих зернових культур (у першому випадку через тривалу осінь і м’яку зиму, у другому — через використання зимової вологи на ранніх термінах). Але тут прив’язка до календарних дат має бути гнучкою і враховувати погодні умови. В разі холодного ґрунту період появи сходів значно подовжується, а рослини виглядають дуже «втомленими» одразу після прориву ґрунтового покриву. Тому в разі похолодання рішення про перенесення строків сівби може бути вдалим ходом. Краще почекати, коли настануть сприятливіші умови», — йдеться у повідомленні.
При цьому зазначається, що для вівса, наприклад, вже занадто пізно. Зниження врожайності за дуже запізнілих строків сівби — а такою слід вважати першу половину квітня — становить навіть 25% від потенційної врожайності. Датою сівби вівса у польських умовах прийнято вважати період з 10 березня по 10 квітня, хоча в попередні роки ці терміни на практиці значно зміщувалися в бік навіть лютого.
Зниження врожайності тепер може стосуватися і ярого тритикале та ярої пшениці — обидві ці зернові люблять ранні строки посіву. Їх сіють до 5 квітня, принаймні теоретично.
Практика показує, що ярий ячмінь найбільш витривалий до пізньої сівби. У східній Польщі агротехнічні кінцеві терміни посіву ярого ячменю — 15 квітня. Але, сіючи пивоварний ячмінь, завершувати треба якнайшвидше.
Що стосується температури ґрунту, то вона повинна бути близько 3-4 ℃ у випадку ярого пивоварного ячменю, наголошують польські фахівці. Для ярої пшениці діапазон становить 3-5 ℃. Хоча за досягнення таких температур можна стикнутися і з проблемою вологості (з обох боків — або пересушення, або перезволоження, коли не можна буде техніку вивести в поля).
«Пам’ятаймо, що хоча сіяти в дуже холодний ґрунт немає сенсу, очікувати кращих умов нам наразі теж не вигідно. Ярі зернові значно чутливіші до запізнення строків сівби. Падіння врожайності тут може бути дуже великим. З практики останніх років — яра пшениця (однаковий сорт, схожі позиції та агротехніка) при сівбі на тиждень пізніше дала майже на 0,5 т/га менше», — зазначається у повідомленні.
Тому, якщо не посіяти найближчими днями, сіяти будь-які ярі зернові буде дуже ризиковано — запевняють польські фахівці.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом