До Польщі виїхало майже 5 тисяч вантажівок після припинення блокади
Пункти пропуску відновлюють пропускну спроможність після призупинення блокади, і до Польщі вже виїхало близько 5 тис. вантажівок.
Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков у Facebook.
«Після призупинення блокади 17 січня трьох пунктів пропуску «Дорогуськ – Ягодин», «Гребенне – Рава-Руська» та «Корчова – Краківець» до Польщі виїхало майже 5 тисяч вантажівок. Найбільший пункт пропуску «Ягодин» відновив свою пропускну спроможність на рівні 600 вантажівок на добу. Це показник навіть вище, ніж був до блокади. Зростає кількість вантажівок, що виїжджають через «Краківець» та «Рава-Руську», — йдеться у повідомленні.
Наразі, за словами Кубракова, оцінюється ефективність рішення на «Нижанковичі – Мальховіце», де тимчасово призупинена реєстрація в «єЧерзі». Поки пункт пропуску працює не на всю спроможність, а має пропускати 150 порожніх вантажівок на добу, як це було і під час функціонування «єЧерги». Важливо, щоб усі пункти пропуску працювали на максимальну потужність, наголосив урядовець.
Він зазначив, що також з польською стороною обговорюються спільні плани щодо створення чотирьох додаткових пунктів перетину кордону на додачу до наявних 14.
Як раніше повідомляв віцемаршалек Підкарпатського воєводства Пьотр Пільх, на українсько-польському кордоні завершують будівництво пункту пропуску «Нижанковичі – Мальховіце» і планують його ввести в експлуатацію поточного року, пише Zaxid.net.
Пункт пропуску «Нижанковичі – Мальховіце» розпочали створювати у вересні 2021 року. Згідно з проєктом, на території пункту має бути п’ять транспортних смуг і 16 адмінбудівель. Прикордонний пункт повністю розташований на території Польщі. За попередніми розрахунками, щодоби об’єкт зможе обслуговувати приблизно 4 тисячі легкових авто та 100 автобусів.
Нагадаємо, що прикордонний пункт «Нижанковичі – Мальховіце» почав пропускати порожні вантажівки 13 лютого 2023 року. Для цього там облаштували тимчасову інфраструктуру.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом