Ціни на землю в Україні випереджають інфляцію
Обіг земель сільськогосподарського призначення торік зріс на 58% — до 172,9 тис. га — порівняно з 2022 роком.
Про це йдеться в новому випуску аналітичного огляду ринку земель України, підготовленого KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.
За даними Держгеокадастру, з моменту відкриття ринку земель було укладено 195,9 тис. угод купівлі-продажу сукупною площею 432,2 тис. га. Отже, станом на 1 січня 2024 року в обігу перебувало 1,05% від усіх сільгоспземель України.
«Середньозважена ціна на сільгоспземлю 2023 року становила 37 тис. грн/га, що на 13% вище від показника позаминулого року (32,8 тис. грн/га у 2022 р.)», — додають аналітики.
Згідно зі звітом, середньозважена ціна на сільськогосподарську землю зросла упродовж 2023 року на 8,3%, випередивши річні темпи інфляції в Україні (5,1% станом на 01.12.2023 р.).
«Таким чином, номінальна капіталізація ринку за підсумками минулого року зросла на 89,9 млрд грн, а з моменту відкриття ринку землі в липні 2021 року — на 179 млрд грн, що створює додаткові можливості для залучення землевласниками фінансування під заставу землі», — додають фахівці.
У регіональному розрізі найвищі ціни на землю 2023 року спостерігалися в Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Київській та Полтавській областях, найнижчі — в областях, що найбільше потерпали від окупації або бойових дій: Луганській, Запорізькій та Херсонській.
«За період функціонування ринку загальна сума інвестицій у купівлю сільськогосподарської землі склала 17 млрд грн. З них 9,5 млрд (56%) інвестовані вже після початку повномасштабного вторгнення росії», — уточнюють експерти.
Завдяки обігу та використанню сільгоспземель бюджети громад за 11 місяців минулого року поповнилися на 33,7 млрд грн. Це майже 12% сукупних податкових надходжень. Найбільшу частку від цих доходів згенерувала оренда комунальної землі — 18 млрд грн.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом