Ціни на пальне: на скільки зростуть витрати до жнив
Сільське господарство України — один із найбільших споживачів пального серед усіх галузей національної економіки.
Про це йдеться у повідомленні ННЦ «Інститут аграрної економіки».
«Ця галузь використовує понад 25% дизпалива та 5% бензину від загального обсягу. Щорічне споживання дизельного пального в сільському господарстві становить близько 1300 тис. т, а бензину моторного — понад 85 тис. т
З огляду на те, що 2022 року близько третини посівних площ засіяно не буде, використання палива зменшиться до 900 тис. т дизпалива і 60 тис. т бензинів різних видів октанового числа», — зазначив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.
Він зазначив, що протягом воєнних дій у березні-квітні 2022 року вартість пального зростала внаслідок макроекономічних — підвищення цін на нафту, зміни курсу національної валюти — та інших чинників, зокрема, подорожчання логістичних перевезень, збільшення витрат дилерів та власних витрат автозаправних станцій. За цей період лише податкове навантаження було дещо зменшено — за рахунок зниження з 20% до 7% податку на додану вартість, а також скасування акцизного збору.
На думку експерта, на сьогодні, з урахуванням націнки, дизельне пальне не може коштувати дорожче ніж 42,63 грн/л, а бензин — 37,69 грн/л.
«Однак слід пам’ятати, що власного виробництва пального в Україні немає, внаслідок завданих російськими військами руйнувань «Кременчуцький нафтопереробний завод» не зможе запрацювати до кінця року. Нові ж логістичні перевезення бензовозами з Європи — при втраті залізничних поставок з Литви через білорусь — є більш затратними. До прикладу, нині у Польщі вартість бензину складає 6,6-6,8 злотих за 1 літр (близько 48-50 грн/л), а дизельного пального — від 8 злотих за 1 літр (55-60 грн/л) залежно від воєводства.
З огляду на це, за прогнозами науковців, у літній період та на час збирання врожаю очікується подальше зростання вартості палива до рівня не нижчого, ніж у сусідній державі — тобто на 20-25% від сьогоднішньої ціни в Україні», — підсумував Олександр Захарчук.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом