Чому аграрні стартапи не злітають

дрон

Все більше стартапів націлені на розробку рішень для агроіндустрії, а хакатони або конкурси аграрних інновацій на рівні приватних ініціатив та бізнесу в Україні вже стали звичним, а на думку експертів, хайповим явищем.

AgroPortal.ua цікавився, які продукти пропонують сільгоспвиробникам розробники, та яка аграрна галузь для них є найбільш привабливою.

«Практично кожен агрохолдинг має в своїй структурі підрозділ, який розробляє власні рішення та адаптує вже існуючі на ринку у виробництво. В цілому стартапи і зароджуються, щоб вирішити потреби та «болі» безпосередньо у виробництві або ланцюгах постачання», — розповідає керівник комунікаційної платформи «Агрополітичний діалог «Аграрна рада», ментор акселератора ISE Інна Мєтєлєва.

Цього року відбувся перший захід за ініціативи та під егідою Міністерства аграрної політики та продовольства України. В рамках Бізнес-форуму IT-Corner 2021 відбувся Agro Hackathon, під час якого з 27-ми стартапів AgTech було визначено переможців — Vkursi Zemli, FlyAgData, Fruittorg.

За словами співзасновника компанії Drone.UA. Валерія Яковенка, в рамках хакатону було представлено чимало проєктів, і всі вони були з різним рівнем зрілості та представленості команди: від рівня просто ідеї до існуючого рішення з новим напрямом роботи, деякі учасники вперше виступали на сцені, а для окремих стартапів це були соті пітчі.

«По суті запропоновані стартапи можна розділити на три групи: рішення для ринку, які вже реально працюють, і ними користуються аграрії; 40% стартапів — це цікава ідея для ринку, але поки з якихось причин не повністю реалізувала свій потенціал; очевидні ідеї або ж речі, які відірвані від реальності», — зазначає заступник генерального директора з інновацій ІМК Богдан Кривіцький.

«Маркетплейси як бізнес-модель стали найпопулярнішим напрямом. Також чимало рішень було запропоновано для овочівництва та садівництва. Хочу відмітити, що більшість стартапів орієнтована на малий та середній агробізнес до 10 тис. га», — підкреслює Богдан Кривіцький.

Як відзначила Інна Мєтєлєва, відсутні були проєкти з таких трендових категорій світового AgTech як Biotech (біотехнології рослин і тварин в напрямі оптимізації здоров’я та врожайності), кліматично розумні технології та декарбонізація. Також не були представлені проєкти за напрямом FoodTech, оскільки цей напрям інноваційних рішень в Україні практично відсутній.

Крім переможців, експерт відзначила AutoBi та FieldBi: «FlyAGData, окрім України, має вже реалізовані рішення на європейському ринку і продовжує експансію. Проєкти відзначились якісним продуктом, стратегією, презентацією, сильною командою та позитивним зворотним зв’язком від уже наявних користувачів і клієнтів».

«Моїм персональним фаворитом є проєкт під кодовою назвою «бджоли» — це пристрій, який дозволяє автоматизувати роботу пасіки та контролювати літ бджіл з прив’язкою до поточних робіт із внесення пестицидів на навколишніх полях. Це дуже цікавий проєкт», — зазначає Валерій Яковенко.

«За фактом це успішний бізнес, якому потрібна допомога, щоб прискоритися в розвитку. Всі представлені проєкти можна реалізовувати з різним ступенем успішності або швидкості окупності. Масштабування проєктів — це один із найскладніших моментів, оскільки команди, працюючи на українському ринку, часто створюють рішення, що не підходять для зовнішніх ринків», — розповідає Валерій Яковенко.

 

AgroPortal.ua

Позначки:

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!