Черги вагонів у напрямку прикордонних переходів суттєво скоротилися
Станом на 6 липня до прикордонних переходів прямує 35,6 тис. вагонів. Про це розповів заступник директора департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов під час наради із представниками аграрного ринку 7 липня.
За словами посадовця, станом на 30 червня до західних кордонів прямувало 41,3 тис. вагонів. Зростання упродовж червня становило 4 тис. одиниць. Водночас за шість днів липня спостерігається зменшення вже на 5,7 тис. вагонів.
Цьому передусім посприяло введене Укрзалізницею обмеження щодо погодження планів на перевезення. Адже з липня УЗ підтверджує плани лише на ту кількість вагонів, які фактично були передані минулого місяця.
Окрім того, фіксується покращення передачі вагонів на стиках з іноземними перевізниками (+70 вагонів щодоби).
Що ж до транспортування зернових, то тут динаміка дещо інша. Чергу із 11,7 тис. вагонів у липні вдалося скоротити на 800 одиниць. Проте зменшилась і кількість вагонів, що передаються на кордоні, — на 16 одиниць (до 363).
Найскладніша ситуація щодо перевезень зернових зберігається на стиках із Румунією. Так, до переходу Вадул-Сірет—Дорнешти прямують 3,6 тис. вагонів (черга у понад 100 діб). А на стик Дяково—Халмеу стоять 1,7 тис. зерновозів (черга — 48 діб). Як розповіли представники відповідних дирекцій, труднощі передусім пов’язані із нестачею візків для перестановки рухомого складу на колію 1435 мм. Більшість переставлених потягів простоюють у чергах до румунського порту Констанца. Окрім того, з 1 липня у Румунії розпочалося збирання врожаю зернових, що також впливає на перевезення агропродукції з України.
Водночас не радять залізничники адресувати зернові вантажі й у напрямку переходу Могилів-Подільський—Велчинець (Молдова), адже черга тут сягає 63 діб. У напрямку найбільш завантаженого переходу із Польщею (Ізов—Грубешув) також доведеться зачекати, але лише 23 доби.
Як повідомлялося раніше, у червні 2022 року у вагони навантажено 1 млн 225 тис. т зерна, що становить 14% від загального обсягу в 8 млн 573 тис т.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом