Через війну Україна недоотримала 1 млн тонн молока

молока від населення

Найбільших втрат валу виробництва молочна галузь України зазнала в перші місяці повномасштабної війни. Окупація територій і воєнні дії вплинули на те, що велика кількість поголів’я була просто знищена російськими загарбниками, ще частину господарства були змушені збувати за безцінь, в кращому разі – перевозити в безпечніші регіони. Про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Яна Лінецька.

Також мали вплив на продуктивність корів і перебої в постачанні кормів та ветеринарних препаратів, забезпеченні еклетроенергією, що в кінцевому результаті призвело на скорочення загального валу виробництва.

Аналітик зазначає, що за приблизними оцінками, у 2022 році 34,2% молока було вироблено у промислових господарствах, а 65,8% – в господарствах населення. Загалом за рік було надоєно 7 млн 659,9 тис. т молока усіх видів, що на 12,1% менше, ніж торік.

«Через війну галузь недоотримала 1 млн т молока»», – зауважила Яна Лінецька.

Сільськогосподарські підприємства забезпечили 2,621 млн т молока, що на 5,3% менше, ніж у 2021 році. Найбільше скоротилось виробництво у Харківській області (-54,6%; 111,7 тис. т), Сумській (-5,6%; 154,2 тис. т.) та Одеській (-4,1%; 21,3 тис. т).

«Натомість, області центрального та західного регіону наростили виробництво за рахунок релокації бізнесу та зростання попиту на сировину у цих регіонах. Так, на 23,4% зросло виробництво молока в Чернівецькій області (9,5 тис. т), на 21,5% в Тернопільській (143,2 тис. т) на 8,4% у Вінницькій (242,9 тис. т). Як результат, дещо змінилася трійка лідерів із виробництва молока в розрізі регіонів – Вінниччина витіснила Чернігівщину з третього місця», – повідомляє Яна Лінецька.

Найбільше промислового молока виробили молочно-товарні ферми Полтавської (394,8 тис. т; +1,2%), Черкаської (321,3 тис. т; +8,5%) та Вінницької (242,9 тис. т; +8,4%) областей.

Господарства населення скорочували виробництво більш суттєво. Загалом присадибним сектором, за орієнтовними оцінками, було вироблено 5,038 млн т молока, що на 15,3% менше, ніж у 2021 році. Населення, яке втікало від війни з окупованих територій і зони активних бойових дій, вимушене було продавати або й полишати худобу, рятуючи найцінніше.

За прогнозами аналітиків, з кінця лютого-березня виробництво молока в країні має шанси на зростання, відтак розвиток ринку буде залежати від активності попиту, як зовнішнього, так і внутрішнього.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!