Через блокаду на кордоні з Польщею у чергах стоять 1400 вантажівок
Польські протестувальники продовжують блокувати рух вантажівок на кордоні з Україною. Зокрема, на пунктах пропуску “Рава-Руська”, “Ягодин” та “Угринів”. Про це в ефірі єдиного телемарафону повідомив речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.
“Продовжується блокування саме трьох напрямків – “Рава-Руська” ,”Ягодин” та “Угринів”. І фактично на всіх цих трьох напрямках польські фермери взагалі не пропускають вантажні транспортні засоби в бік Польщі, а в бік України пропускається по кілька вантажних транспортних засобів на годину”, – сказав він.
За його словами, пункт пропуску “Ягодин” є найбільшим інфраструктурним напрямком на кордоні з Польщою для пропуску саме вантажних транспортних засобів. Зокрема, за добу він може пропускати 1200-1400 вантажівок. Натомість в бік України за минулу добу проїхало лише 70 вантажних транспортних засобів.
Як уточнив Демченко, сукупно черга на цих трьох напрямках сягає понад 400 вантажних транспортних засобів.
Він зауважив, що є черги і на раніше розблокованих напрямках. Особливо це відчувається по напрямку пунктів пропуску “Краківець” та “Шегині”. На першому очікує десь 550 вантажівок станом на ранок і близько 450 навпроти “Шегині”.
Демченко підкреслив, що польські фермери не блокують рук для інших категорій транспорту, окрім вантажних.
Що відбувається на польському кордоні
Нагадаємо, 9 лютого польські фермери розпочали блокаду трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною, з 12 лютого протести поширилися ще на два пункти пропуску, у тому числі “Зосин-Устилуг”. Із 16 лютого польські аграрії блокували вже шостий пункт пропуску для руху вантажів.
Увечері 21 березня польські фермери призупинили акцію протесту на прикордонному пункті пропуску “Зосин-Устилуг”. За день до цього вони припинили блокувати рух вантажівок біля пункту пропуску “Медика”-“Шегині”. А 28 березня тимчасово призупинили блокувати рух вантажівок в обох напрямках на пункті пропуску “Угринів-Долгобичув”. Блокада останнього пункту поновилася 2 квітня.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом