Блокування експорту з України до Польщі додатково підтримує ціни на ріпак в ЄС
Переговори між представниками польських перевізників та української влади, що пройшли 13 листопада, поки не дали результатів. Схоже, що страйкарі ще довго блокуватимуть кордон. Це вже призвело до зриву експортних поставок вантажівками ріпаку до ЄС та зростання внутрішнього попиту та цін на ріпак. Загалом заводи в ЄС забезпечені сировиною до нового року, але зупинка експорту з України створює дефіцит на ринку, чим користуються європейські виробники, підвищуючи ціни.
Світові ціни на ріпак зростають слідом за цінами на сою, січневі ф’ючерси на яку на біржі в Чикаго за два тижні виросли на 5,7% до 502,7 $/т (+6,4% за місяць).
Лютневі ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF після падіння у жовтні на 6% у листопаді виросли на 3,5% до 446 €/т або 485 $/т (+0,5% за місяць). Високий курс євро відносно долара робить європейський ринок цікавим для австралійської та навіть канадської каноли.
У 2023/24 МР ЄС імпортував лише 1,6 млн т ріпаку із прогнозованих 5,1 млн т, що на 36% нижче, ніж за аналогічний період торік. Майже 61% цього обсягу поставлено з України.
Січневі ф’ючерси на канолу на біржі у Вінніпезі в листопаді виросли на 6% до 714 CAD/т або 522 $/т (-1,8% за місяць).
Активізація експорту українського ріпаку через порти Чорного моря найближчим часом знизить логістичні витрати та посилить тиск на ціни на ріпак в ЄС.
В Україна ціни на ріпак з доставкою до портів Дунаю та Чорного моря залишаються на рівні 360-365 $/т, з огляду на вартість логістики в межах 65-80 $/т. Тому в портах ЄС український ріпак може коштувати 430-450 $/т або 410-420 €/т, тоді як європейські фермери пропонують свою продукцію значно дорожче.
Ціни на австралійську канолу наразі складають 500 $/т FOB, а на канадську – 530-550 $/т FOB, що залишає потенціал для збільшення ціни та експорту українського ріпаку до ЄС. Україна ще може експортувати близько 1,5-2 млн т ріпаку, чого вистачить для ЄС навіть з огляду на різке скорочення урожаю в Австралії.
Експерти Refinitiv Commodities Research знизили прогноз урожаю каноли в Австралії у 2023/24 МР на 0,2 млн т до 4,7 млн т (8,3 млн т у 2022/23 МР), тому потенціал експорту скоротиться до 3,5-3,7 млн т. За даними Oil World, у 2022/23 МР Австралія експортувала 5,8 млн т каноли.
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом